4232

Важно за всички шофьори! Обявиха ключова информация за винетките

Очакването е годишната винетка да остане 87 лева

 

Важна информация за всички шофьори - няма да има промяна в цената на винетките през следващата година. Това е планът на Министерството на регионалното развитие. Очакването е годишната винетка да остане 87 лева. Служебното правителство е внесло предложения за законови промени, които да позволят шофьорите да бъдат глобявани и на база средна скорост. Така би трябвало да се дисциплинират онези, които карат по правилата единствено в районите с камера за скорост, но превишават в останалите отсечки. Колкото до самите камери, те ще стават все повече. Защото до края на годината тези на тол системата ще бъдат сертифицирани така, че също да засичат скорост. Те са разположени по републиканските пътища и автомагистралите, като в момента се сертифицират, съобщи NOVA.

„Нашият ангажимент е системата да бъде разработена и готова за правоприлагане за средна скорост до края на 2024 година. Пак казвам, нейната готовност да стартира засичане на средна скорост и прилагането ще е възможна след законодателните промени”, коментира регионалният министър Виолета Коритарова.

Не всички стационарни камери на АПИ ще бъдат свързани със сървърите на КАТ.

„Камерите към момента, които ще следят, са 330. Участъците ще бъдат определени след като бъдат сертифицирани камерите”, обясни изпълнителният директор на АПИ Йордан Вълчев. 

Слави Ташев е шофьор от 25 години и досега два пъти е засичан от камери за превишена скорост. Смята, че промяната ще даде ефект и катастрофите ще намалят.

„Би трябвало да дадат поне някакъв резултат, дори да е 20 процента, пак е добре”, поясни той.

„Тъй като в България глобите са твърде ниски, нарушителите няма да се стреснат от камерите и от наложените наказания и ще продължат по същия начин”, смята шофьорът Тодор Митрушев.

„Едва ли камерите ще спрат катастрофите и ще ги намалят, честно казано. Обикновено хората карат доста бързо”, коментира Красимир Вачев, друг водач на пътя.

По данни на МВР България и Румъния заемат челните места в ЕС по брой загинали на пътя - 82-ма души на един милион. Една от най-честите причини за катастрофите е именно превишаването на скоростта.

Глобите за нарушителите, хванати от тол камерите, ще се налагат едва когато бъдат приети измененията в Закона за движение по пътищата за средната скорост.

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?