3906

Важно за пенсионерте, попариха ги: Близо 1 млн. ще са в групата на най-бедните, каква е причината

Вдигат помощите за деца, вижте с колко

Причината за рязкото увеличение на пенсионерите в групата на най-бедните е, че линията на бедност ще бъде повишена с 21,3%, а от 1 юли тази година пенсиите бяха вдигнати значително по-малко - с 11 на сто

В тежки материални лишения живеят 18% от хората в страната, обявиха от Евростат

 

 

Значително ще нараснат разходите на държавната хазна за най-бедните в страната и за хората с увреждания от 1 януари 2025 г. 

 

Но наред с това близо 1 млн. пенсионери ще бъдат в групата на най-бедните. 

 

Причината за това е предстоящото увеличение на линията на бедност и това, че голяма част от социалните плащания и финансовите помощи за хора с увреждания се определят от линията на бедност.

Предложението на правителството за вдигане на линията на бедност от 526 лв. на 638 лв. в понеделник беше разгледано от Националния съвет за тристранно сътрудничество. От началото на следващата година линията на бедност ще нарасне със 112 лв., или със 21,3%.

Това автоматично ще доведе до вдигане с 21,3% и на редица социални помощи. Линията на бедност в страната се определя по методология на европейската статистическа служба Евростат - тя е 60% от средния нетен разполагаем доход на хората в страната, пише "Труд".

С повишаването на линията на бедност ще се разшири обхватът на хората, които получават пенсия за старост. Причината е, че социалната пенсия за старост имат право да получат хора, навършили 70-годишна възраст, когато годишният доход на член от семейството към датата на навършване на възрастта е по-малък от 30 на сто от сбора на линията на бедност, определена за страната през последните 12 месеца, и не получават друга пенсия.

В общия доход не влизат добавките към пенсиите, помощите от социалното подпомагане, енергийните помощи, детските и т. н.

С увеличението на линията на бедност от 1 януари 2025 г. на 638 лв. ще се окаже, че стотици хиляди пенсионери влизат в групата на най-бедните. От 1 юли тази година минималната пенсия за стаж и възраст беше увеличена на 580,57 лв., като тя ще остане в този размер поне до средата на следващата година, за когато е предвидено следващото индексиране на пенсиите по “швейцарското правило” - с 50% от инфлацията и 50% от ръст на средния осигурителен доход за предходната година.

В момента над 800 хил. души взимат пенсии в размер на минималната пенсия за стаж и възраст или дори по-малки.

Като тук влизат не само пенсии за стаж и възраст, а и инвалидни и социални пенсии. Като към тях добавим и хората с пенсии в размер между минималната пенсия за стаж и възраст - 580,57 лв., и новата линия на бедност - 638 лв., ще се окаже, че от началото на следващата година близо 1 млн. пенсионери ще взимат по-малко от линията на бедност.

Причината за рязкото увеличение на пенсионерите в групата на най-бедните е, че линията на бедност ще бъде повишена с 21,3%, а от 1 юли тази година пенсиите бяха вдигнати значително по-малко - с 11 на сто.

На заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество представители на бизнеса подкрепиха предложеното увеличение на линията на бедност, а синдикатите поискаха промяна на методиката за определянето є.

Според КНСБ линията на бедност за 2025 г. трябва да бъде 667 лв. (29 лв. по-висока от предложената от правителството) именно, за да бъде отчетена инфлацията за периода между използваните данни за доходите на хората и годината, в която линията на бедност ще бъде приложена.

Според последните данни на НСИ, публикувани през април 2024 г., линията на бедност е 638 лв., а под прага на бедност са 1,325 млн. души, или 20,6% от населението на страната.

 

 

Дават до 2552 лв. за покупка на автомобил

 


Помощите за хора с увреждания ще бъдат увеличени от началото на следващата година.

Вдигането на линията на бедност ще доведе до увеличение на финансовата подкрепа за хора с увреждания. Финансовата помощ за хората с увреждания се състои от два компонента: месечна финансова подкрепа според степента на увреждането и целеви помощи съобразно вида на увреждането.

За хора със степен на увреждане от 50% до 70,99% месечната помощ сега е 36,82 лв., тъй като според Закона за хората с увреждания, тя е в размер 7% от линията на бедност. От началото на следващата година, с увеличение на линията на бедност на 638 лв., тази помощ ще стане 44,66 лв.

За хората със степен на увреждане от 71 до 90 на сто помощта сега е 78,90 лв., или 15% от линията на бедност, а от януари ще стане 95,70 лв. За над 90% степен на увреждане помощта ще бъде увеличена от 131,50 лв. (25% от линията на бедност) на 159,50 лв.

За хора с над 90% увреждане и чужда помощ, които получават пенсия за инвалидност поради общо заболяване или поради трудова злополука или професионална болест, помощта сега е 157,80 лв., или 30 на сто от линията на бедност, и ще стане 191,40 лв.

Тези с над 90% степен на увреждане с чужда помощ, които получават социална пенсия за инвалидност, за военна или гражданска инвалидност или наследствена пенсия, сега взимат 299,82 лв., или 57% от линията на бедност. От януари 2025 г. те ще получават по 363,66 лв. на месец.

Целевите помощи се предоставят въз основа на заявена и установена потребност при индивидуално оценяване, за което лицето с увреждане, негов законен представител или упълномощено от него лице, подава изискуемите документи в дирекция “Социално подпомагане” по настоящ адрес, сред които е и попълнен формуляр за самооценка.

В този формуляр се заявява потребността за отпускане на конкретна целева помощ, както и друга информация, предвид заложените специфични критерии за различните целеви помощи.

Целевите помощи се отпускат от дирекция “Социално подпомагане” по настоящ адрес на лицето с увреждане, въз основа на заключенията в изготвена индивидуална оценка на потребностите.

За покупка на лично моторно превозно средство дават помощ до четирикратния размер от линията на бедност за съответната година. За следващата година тази помощ ще бъде до 2552 лв. Право на тази помощ имат хора, чието придвижване е затруднено и отговарят на някои допълнителни условия - средномесечният доход на член от семейството им за последните 12 месеца е равен или по-нисък от линията на бедност; имат определена от ТЕЛК/НЕЛК над 90 на сто вид и степен на увреждане или трайно намалена работоспособност; са работещи или учащи.

За преустройство на жилище дават до двукратния размер от линията на бедност, което за 2025 г. прави 1276 лв. Право на тази помощ имат хора с трайни увреждания с над 90 на сто степен трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане и деца с определени вид и степен на увреждане, които се придвижват с инвалидна количка, ако средномесечният доход на член от семейството за последните 12 месеца е равен или по-нисък от линията на бедност.

За балнеолечение или рехабилитационни услуги дават веднъж в годината до 80 на сто от линията на бедност. За следващата година тази помощ ще бъде в размер до 510,40 лв., но не повече от действително направените разходи, съобразно представените документи.

Право на тази помощ имат хора с трайни увреждания с над 90 на сто намалена работоспособност, деца с трайни увреждания и военноинвалиди, при наличие на медицинско предписание от лекар специалист.

Вдигат помощите за деца до 191,40 лв.


По-високи социални помощи ще дават от 1 януари следващата година.

По-големи социални помощи ще получават най-бедните от 1 януари 2025 г. Това ще бъде резултат от увеличението на линията на бедност. За настоящата година линията на бедност е 526 лв., а предложението на правителството е за следващата година тя да бъде вдигната на 638 лв.

В резултат на промяната на линията на бедност максималната помощ за дете до навършване на 16-годишна възраст или до 20-годишна възраст, ако ходи на училище, ще нарасне от сегашните 157,80 лв. на 191,40 лв. на месец. Размерът на редица социалните помощи се определя от линията на бедност. Целта е ежегодно с вдигането на линията на бедност да нарастват и социалните помощи.

Максималният размер на месечната социална помощ за самотно живеещ човек ще се увеличи от сегашните 260,37 лв. на 315,81 лв. За родител, отглеждащ сам дете до 3-годишна възраст, максималната помощ ще се повиши от 189,36 лв. на 229,68 лв.

Право на месечна помощ имат хора и семейства, чийто доходи за предходния месец са по-ниски от определен диференциран минимален доход. Този диференциран минимален доход се определя като 30% от линията на бедност, коригирана с определен процент в зависимост от групата, към която принадлежи съответният човек.

Например човек, живеещ сам, без значение от възрастта му, сега има право на социална помощ, ако месечният му доход е под 260,37 лв., а за следващата година този праг ще бъде повишен на 315,81 лв. А размерът на социалната помощ ще бъде разликата между този праг от 315,81 лв. и реално получения доход през предходния месец.„

 

Всеки пети изпитва тежки материални лишения

 


В тежки материални лишения живеят 18% от хората в страната, обявиха от Евростат.

Докато в България на Националния съвет за тристранно сътрудничество обсъждаха размера на линията на бедност, от Евростат обявиха, че 18 на сто от хората в страната изпитват тежки материални лишения. Това означава че близо всеки пети в страната няма достатъчно пари, за да си купи необходими и желани стоки и услуги за водене на достоен живот.

В групата на хората с тежки материални лишения попадат тези, които не могат да си позволят поне 7 от общо 13 основни стоки и услуги. Сред тях са възможност домакинството да яде месо или риба през ден, да поддържа достатъчна топлина в дома си, възможност за едноседмична почивка през годината, както и възможност всяка седмица човек да похарчи малка сума за себе си и поне веднъж в месеца да хапне с приятели или роднини (включително и в домашни условия).

През 2023 г. 6,8% от населението на страните от ЕС са били в тежки материални и социални лишения, обявиха в понеделник от Евростат. Делът на най-бедните леко нараства спрямо предходната година, когато в материални лишения са били 6,7% от населението. Сред страните от ЕС нивата на тежки материални и социални лишения варират в широки граници.

По-зле от нас са само в Румъния, където в тежки материални лишения живеят 19,8% от населението. На второ място в класацията е България с 18%. На следващите места по дял на хората с тежки материални лишения са Гърция (13,5%), Унгария (10,4%) и Испания (9%).

Същевременно има страни, в които делът на хората, които не могат да си позволят повече от половината от основните стоки и услуги за достоен живот е малък. Най-малък е делът на хората с тежки материални лишения в Словения (2%). След нея са Кипър (2,4%), Швеция, Люксембург и Естония (всички по 2,5%).

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?