46

Трифоновден е! Вижте поверията за здраве, богатство и късмет

Какъвто човек срещнеш днес, така ще ти върви през годината

Трифон Зарезан е празник на лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите. По стара българска традиция той се чества на 14 февруари, а от няколко години - на 1 февруари, когато Българската православна църква почита свети Трифон. 

Има няколко поверия, свързани с този ден, които хората в някои части от страната все още зачитат. Вярва се, че ако на Трифоновден дадеш пари ​- цяла година ще даваш, а ако вземаш - цяла година ще вземаш. Какъвто човек срещнеш сутринта на улицата на Трифоновден, такъв ще ти е късметът през цялата година. В миналото на този ден рано сутрин се  месил обреден хляб и се е готвела пълнена кокошка с ориз и кисело зеле.

Във вълнена торба стопанинът на къщата слагал питата, кокошката, бъклица вино и тръгвал към лозето, за да го подреже. В ритуала за подрязване за берекет на гроздето мъжът се обръщал на изток, прекръствал се тържествено и с косер отрязвал от три главини няколко пръчки. Отрязаното място се поливало с червено вино и благославяло с думите: „Колкото капки, толкоз коли грозде!“. Жените през този ден не трябва да докосват остри сечива и предмети, за да не докарат лош късмет в дома.

Св. Трифон е познат и в някои балкански страни и е закрепен в православния календар или е свързан със смяната на сезоните от зима към пролет. В една молитва от 1690 г. (сръбска редакция) за светеца се говори, че светецът помолил Бога да изгони гъсениците и другите насекоми от лозята и градините и Бог сторил това чрез своя ангел. В друг сръбски ръкопис от 16-17 век се казва, че против насекоми по ниви и лозя трябва да се запалят кандилата на св. Трифон и посевите да се поръсят със светена вода, като се чете молитва на св. Трифон.  В Румъния празникът се нарича „Трифон на червеите и гущерите“, спазва се забрана за работа, за да има плодородие по посевите. Гърците от Епир правят на деня на св. Трифон колачета, които търкалят по лозята и градините, като казват: „Трифоне, плодородниче, ела в лозето ми и в нивата ми да ядем и да пием“, като обичаят се спазвал за общо плодородие. В Молдова и Буковина е позната легендата за св. Трифон и Богородица, но в тези райони светецът няма връзка с лозарството.

Имен ден празнуват: Трифон, Трифонка, Лозан, Лозана, Гроздан, Гроздана, Радко, Рачо.

Ако вали на Трифоновден, кошерите ще са пълни

Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията.

Според народната метеорология за месец февруари: 

- Малък Сечко ако е топъл, Великден ще е студен.

- Ако през февруари котката се припича на слънце, то през март ще се крие на топло. 

- Ако прегърми  през февруари, то храните ще са скъпи, а годината ще е дъждовна. 

- Ако на Трифоновден (1 февруари) вали дъжд, то пролетта ще е дъждовна, кошерите ще са пълни, а ако вали сняг на този ден, лятото ще е дъждовно, царевицата също ще е добра. 


 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
КОТОВ

КОТОВ

01.02.2023 | 19:37

Трифонов ден е на 14. Стига с тези измишльотини!!!!

Отговори
0 0
Пелтекът

Пелтекът

01.02.2023 | 08:39

Днес имам праздник, ше купя една бутилка вино от 5 лефа и една сръпска локанка за мизе...!

Отговори
1 1

Анкета

Ще има ли ротация на кабинета или отиваме на избори?