71

Ти си продажник! Замисли се за здравето си! Учител получава заплахи след "черния списък" на "Възраждане"

 Заплашват учители, подписали се срещу закона срещу ЛГБТИ пропагандата в клас    
 

Окръжната прокуратура във Варна се самосезира след разпространението на т.н. „черен списък”. Днес преписката е докладвана на наблюдаващия прокурор.

Междувременно стана ясно, че вече са отправени заплахи към някои от учителите, участвали в подписката. За отправени към него заплахи съобщи в ефира на NOVA самият инициатор на подписката.

„Няма нищо българско в теб. Ти си един продажник. Заради такива като теб България ще пада. Вместо да правиш подписки, замисли се за здравето си, че скоро може и да го нямаш”, гласи съобщение, изпратено до автора на подписката Борис Илиев.

Той е учител по български език и литература. Сподели, че учителството е война срещу невежеството, но в нея не всички способи са позволени. „Не можеш да налагаш на учениците си, включително идеологическо, което ти споделяш. Да ги принуждаваш да го следват”, подчерта Илиев. По думите му има разлика между това теми да бъдат обсъждани академично в класната стая и това да се налага дадена идеология в клас.

„Още през 70-те години от Световната здравна организация са признали различните сексуални ориентации не за отклонение, а за нещо нормално”, подчерта учителката по френски език Снежана Славчева. Според нея народните представители бъркат академичната информация с пропаганда, а промените в закона ще насърчат агресията срещу по-различните деца.

Лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов съзря чужда намеса в системата на българското образование: „Оказа се, че 534 от тях са били финансирани от фондация „Америка за България” или спонсорираната от нея фондация „Заедно в час”.

След отправените обвинения към двете фондации от „Америка за България” отговориха за NOVA, че „Aтаките срещу хора, заради това че изразяват мнението си или участват в проекти, финансирани от фондацията, напомнят за тоталитарното минало”. И застават в подкрепа на всеки учител, който може да стане мишена.

От фондация „Заедно в час” обясниха, че не поддържат списъци с мненията и позициите на участниците в програмите. „Заедно в час” работи за равен достъп до качествено образование в България вече близо 15 години. Оттогава досега в програмите ни са участвали над 1700 учители и директори и близо 600 училища-партньори в цялата страна - данни, които могат да бъдат намерени свободно на нашия уебсайт. 

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?