Телефон с камера и лична карта за QR кода на здравното ни досие
- 08:15, 12.09.2024
- 08:19, 12.09.2024
- 674
- 1
Смартфон, лична карта и свободни пет минути - това е всичко необходимо, за да получим достъп до собственото си здравно досие. В него се съдържа историята на посещенията при личния лекар, издадените рецепти, проведените профилактични прегледи, хоспитализациите, кръводаряванията и поставените ваксини.
Доскоро такава богата информация за здравето си имаха само хората с квалифициран електронен подпис (КЕП). От началото на месеца достъпът е възможен и без КЕП, но трябва да се посети РЗИ. В пловдивската инспекция на разположение през цялото време има служител, който да управлява процеса и да съдейства. Това се случва в определено помещение, влиза се само по един заради Закона за личните данни.
Три стъпки
Задължително условие е да имате смарт телефон с работеща камера. Срещу лична карта се издава заявление за генериране на QR код и активиране на услугата. Колкото и да звучи сложно, въпросният код се показва на компютър и само трябва да се сканира.
Във вчерашния ден сутринта нямаше нито един ентусиаст, който да напира да си гледа здравното досие, но от РЗИ посочиха, че на ден минават по 40-50 души на различна възраст. Големият наплив е бил при изнесените приемни в близкия мол. Тогава по 140 души дневно са сдвоили телефоните си. Тези дни РЗИ прави „показно“ в близки общини, като днес е в Кричим.
Какво се вижда
В е-досието има няколко раздела: прегледи, издадени направления, резултати от изследвания, поставени ваксини, издадени рецепти, болничен престой и кръводарявания. При кликване на всеки от тях излизат подробностите. В „Прегледи“ например са упоменати всички такива при различни специалисти. Отразени обаче са само тези, покрити от Здравната каса. Тук може да се намери описаното от лекаря - основна диагноза, анамнеза, състояние и лечение. Последното е много полезно, защото са дадени лекарствата със съответната им дозировка. В раздел „Направления“ могат да се проследят всички издадени от личния лекар. Ценна информация се съдържа в раздела „Изследвания“, където освен засечените показатели стои и референтната стойност - точно както в лабораториите ги дават на хартия или излизат в интернет след вкарване на код. Така човек може да проследява ключови показатели и да ги сравнява, дори и да е забравил кода за сайта на лабораторията или да е загубил хартиеното копие. В категорията „Кръводаряване“ пък е отразена кръвната група на пациента - нещо, което немалка част от хората не знаят за себе си.
Родители и деца
Майката има достъп до здравните досиета на децата си. Те се зареждат автоматично, стига да се смени профилът. Това става лесно, с клик в горния ъгъл на приложението. За по-сигурно, системата светва с лента в червено, че титулярят е влязъл в друг профил. В случай че и бащата ползва приложението еЗдраве, здравните досиета на децата му ще се заредят в същия вид.
А ако има грешка
Достъпът до приложението еЗдраве е вид контрол над системата. Там може да се види, ако има отбелязан болничен престой, а реално такъв няма. Това автоматично означава източване на Здравната каса и пилеене на обществен ресурс. Ако лъсне такъв гаф, какво се прави? Трябва да се сигнализира Здравната каса, отговарят от РЗИ.
Трябва само лично
„Може ли да получа QR код за досието на майка ми? Тя е много възрастна и болнава и ще ми е трудно да я доведа на място“, пита жена на средна възраст в РЗИ. За съжаление обаче, това е невъзможно. Човекът, който иска код, трябва да се яви лично и с документ за самоличност. Дори и пълномощно, заверено от нотариус, не важи.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.