Тъжна вест! Внезапно почина бившия конституционен съдия Благовест Пунев
- 16:30, 25.11.2024
- 16:45, 25.11.2024
- 2219
- 0
Като съдия във Върховния съд Пунев е сред водещите специалисти, които формираха практиката му по реституцията
На 76-годишна възраст внезапно почина Благовест Пунев. Един от най-изявените юристи на нашето време – бивш върховен и конституционен съдия, бивш председател на Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена палата, той си отиде след като посвети 56 години от живота си на правото, пише "Лекс".
Благовест Пунев започва кариерата си като съдия в Районен съд – Кърджали (1975-1978), после в Районен съд – Пазарджик (1979-1986). През 1986 г. става зам.-председател на Окръжен съд – Пазарджик, а от 1990 г. е съдия във Върховния съд. Той беше и ръководител на Гражданската колегия на Върховния касационен съд. А от 2006 г. до 2015 г. беше съдия в Конституционния съд. През 2017 г. стана председател на Арбитражния съд при БТПП.
Тази година се оттегли от арбитража, но не и от правото и се посвети на любимата си материя – вещно право. Като съдия във Върховния съд Пунев е сред водещите специалисти, които формираха практиката му по реституцията.
Ще припомним негово интервю от 2018 г. за Съюза на съдиите, където споделя личните си удовлетворения и разочарования:
"Очакванията ми бяха много по-големи, когато дойдох във Върховния съд. В професионален план съм удовлетворен. Мисля, че съм свършил нещо полезно. 90-те години имаше, може да се каже, много иновации в законодателството. Създал съм някаква практика в прилагането му, главно в гражданското право, вещното право, гражданския процес. В конституционното право, там имам над 40 особени мнения, бил съм малцинство при решаване на делата.
Но, говоря вече не в професионалния аспект, а като обществени очаквания: не тръгнахме по добър път, това е основната констатация. Единствената надежда е може би смяната на поколенията. Лошото е, че сме в демографска криза, и то не толкова заради остаряването на населението, колкото заради голямата емиграция. Хора с качества напускат страната. Откъде ще дойде промяната на манталитета?! Въпросът не е само да се приемат качествени закони. Това има значение, но съвсем не е достатъчно. Манталитетът не може да се промени и с най-добрата правна уредба".
"Ще остане завинаги в спомените ни като изключително ерудиран, принципен, компетентен, справедлив и посветен на правото колега", пишат от Върховния касационен съд.