71

Струва пари, но е еко: Такса "кутия" дразни клиентите

Втора година в магазините ни таксуват пластмасовите кутии, в които пазаруваме готвени храни от кулинарните щандове и насипни стоки.

Целта е допълнителният разход да ни откаже от прекомерната употреба на пластмаса. От първи януари тази година минималната такса за еднократните кутии се вдигна на 25 стотинки. Проблемът е, че алтернатива няма и хората са принудени да плащат своеобразната "екотакса". Има и изключения обаче - някои фирми умишлено таксуват съдовете за еднократна употреба символично по 1 стотинка, а другото покриват сами, за да не отблъскват клиентите. 

Именно заради отпора на потребители, Министерството на околната среда и водите пусна официално становище, което гласи, че гражданите могат да изискват заместители на пластмасовите чаши и кутии, а търговците да им осигурят такива, изработени от хартия, алуминий, бамбук или стъкло. Въпреки това в магазините за хранителни стоки почти никъде не предлагат алтернативи.

В редица случаи обаче - под претекст изпълнение на законодателството - някои търговци прилагат различни нелоялни практики, алармира неотдавна Габриела Руменова, основател на платформата "Ние, потребителите". Например таксуват кутиите дори когато потребителят ги убеди да му поставят маслините в пликче. Или продават „биоразградими кутии“, но ги таксуват на цената на познатите от години пластмасови. "Ние не знаем от какъв вид биопластмаса са изработени и дали няма примеси в нея, което поставя под въпрос и реалното намаляване на въглеродния отпечатък. Същевременно в специално изградените пунктове за приемане на пластмасови и метални опаковки за рециклиране пластмасовите кутии не се приемат, а сочената причина е - непригодени за тях системи", разказва тя.

Все пак има и добра новина - в една от големите вериги са се появили картонени кутии, в които клиентите могат да поставят малки по размер зеленчуци и плодове, вместо да изберат предварително опаковани или пък да използват пластмасови кутии или пликове. Срещат се и обекти, в които може да ви налеят кафето или фреш в собствен съд, както и такива за козметика и препарати в опаковки за многократна употреба. Тези места обаче все още са твърде малко.

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?