71

Спомени за Иван Гарелов: Сиртаки беше любимият му танц! Спаси момче от войната в Ливан СНИМКИ

След продължително лечение тази сутрин ни напусна големият български журналист Иван Гарелов. Колеги и приятели на журналиста си спомниха за него и изразиха своята почит. 81-годишният журналист постъпи по спешност в лечебното заведение след тежък инцидент край морето, докато работи върху новата си книга. 

Съболезнования изказа президентът Румен Радев. "В лицето на Иван Гарелов днес обществото ни се раздели с една от най-забележителните личности на българската журналистика, която до края на дните си отстояваше истината с почтеност и просветеност", заяви държавният глава.

Публикуваме два спомена за Иван  Гарелов, излизали в "Марица".

 

Защо Сиртаки стана любимият танц на Гарелов

Сиртаки е любимия танц на Иван Гарелов. Някои дори сравняват живота му с уникалния гръцки танц. Няколко рождени дни журналистът празнува с гръцки приятели в Солун с критско вино. Сред приятелите му са художникът Михалис Гарудис и композиторът Микис Теодоракис.

Поради дългите години, прекарани на служба в южната ни съседка, бившият водещ на "Панорама" познава тънкостите на многобройните разновидности на танца.  Според  Гарелов, това, което ние най-често танцуваме у нас, не е сиртаки, а зейбекико, в което няма определени стъпки, а импровизации. Околните припляскват с ръце, а танцьорът често прескача с един крак над пляскащите.

Това била музиката ъндърграунд от малоазийския бряг, дошла в днешна Гърция през 20-те години на миналия век с бежанците, бягащи от турската армия. 

"Навремето можех да играя с пълна чаша на главата или пък със завързани очи между наредени на земята чаши, или пък върху масата между чашите и чиниите", казва Гарелов. В последните години обаче стилът му бил доста улегнал. 

 

Гарелов спасява палестинско момче от войната в Ливан

През 1979 г. Иван Гарелов отразява ливанската гражданска война в Бейрут. Там той се запознава с Ахмед и го кани да дойде в България, където да осъществи своята мечта да стане лекар.

Иван Гарелов се грижи за момчето като за свое дете.  Ахмед завършва медицина и взима паспорт за български гражданин. След това се връща в родината си, има свое семейство и три деца, дъщеря му Ива е кръстена на името на водещия.

По-късно д-р Ахмед Мелиджи пак пристига у нас заради последната война в Южен Ливан. Гарелов отново му помага да се установи в село Старцево, Златоградско. Там Ахмед започва работа като личен лекар.

Заради тежкия живот, който е имал, д-р Мелиджи заболява тежко. Лекуван е и в болница в Пловдив. Почива през март 2018 г. По искане на съпругата му Раджа д-р Ахмед Мелиджи е погребан в Бейрут,

Гарелов понася много тежко смъртта на доведения си син. Разказва, че Ахмед е трябвало да понесе изключителни премеждия - шест месеца е живял в лагер, накрая без храна и е трябвало да яде дори плъхове, за да оцелее.   

 

 

 

 

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?