46

Само 35% от българите смятат, че живеят по-добре от родителите си

Българите явно гледат с носталгия към миналото, но и с надежда, макар и плаха, към бъдещето. Лошата оценка на настоящето явно е тази, която определя и двете. Очакваният при българите негативизъм личи в нагласите към живота днес в сравнение с този в миналото.

Разликата между тези, които смятат, че водят по-добър живот от поколението на своите родители (35%) и тези, които усещат живота си като по-лош в сравнение с този на родителите си (31%), е положителна: 4 пункта. Но на фона на света и дори на не особено ентусиазираната ни Европа тези 4 пункта са малко. 

Близки до нашата страна са оценките за живота днес в Молдова, Франция и Италия, които също не показват завидна картина. Нашите съседи от Северна Македония, Румъния, Гърция, Сърбия изглеждат по-положително настроени към живота днес.

За 27% от запитаните българи пък няма разлика между живота им и този на предходното поколение. 7% у нас не могат да преценят дали животът ни сега е по-добър от този на родителите ни.

Това е картината от специално изследване, проведено от световната Асоциация "Галъп интернешънъл" в 64 държави по света, което покрива над две трети от глобалното население.

Що се отнася до очакванията за живота на новите поколения в страната ни, нагласите са по-позитивни – както и в повечето страни по света, които оценяват настоящето или миналото си зле. Особеност у нас е, че нагласите за бъдещето на децата изглеждат (макар и минимално) по-позитивно отколкото нагласите за качеството на нашия живот сега, сравнен с този на предишните поколения.

У нас 37% очакват животът на децата днес да е по-добър от техния, 29% виждат в живота на днешните деца повече трудности, а 20% смятат, че поколението след нас ще има същия живот като нашия. 14% не могат да преценят. Така разликата между положително и отрицателно настроените за бъдещето на децата днес е 8 пункта в полза на тези, които очакват по-добър живот за поколението след нас.

По този показател страната ни се доближава до средните позиции в своеобразната класация на положителни и отрицателни нагласи за живота утре, макар че все пак си остава в долната част.

Общо 60 724 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода август-октомври 2022 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн. Участвалите в изследването държави са 64.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
11 коментара
Със сигурност

Със сигурност

24.01.2023 | 02:32

Тези 35% не са живяли преди промените, или са настоящи мутри.

Отговори
1 2
Ваньо Костов

Ваньо Костов

23.01.2023 | 21:43

Никога не сме живели по-добре и по-богато от сега ... ние - да, за вас не знам!

Отговори
1 4
Ще узреят младите

Ще узреят младите

23.01.2023 | 20:52

Ходехме на почивка и на море , и на планина през лятото, ключа от жилщето бе под изтривалката, нямаше безработни, "ромите" бяха кротки /защото имаше и тояга, и морков/, Колелото си стоеше там, където си го забравил - никой не пипаше.... И най-важното бяхме спокойни. Бензина не сменяше цената с години......

Отговори
3 4
ЛЪЖЕЦ

ЛЪЖЕЦ

25.01.2023 | 23:24

ПЪЛНИ ЛЪЖИ!!!!

Отговори
1 0
бошкуф

бошкуф

23.01.2023 | 20:39

а,запрафих да ви кажъ - клъвитуръта ми е малко нифилна и затува си бъркам,но този,дету пиши кату нипитъй,моя човек ,да чака превуд.

Отговори
1 1
бошкуф

бошкуф

23.01.2023 | 20:37

Аз ви преветствувам от тука,прудалжавайте в същото дух,защото истината за всичко трябвъ да излези!Но пъри ни чакайте!

Отговори
0 1
все пак питам

все пак питам

23.01.2023 | 20:31

И още нещо - тъпите ви опорки с *кюлчета,чекмеджета,къщи* са толкова тъпи,че даже на вас,тролчетата,са омръзнали.И по-добре погледни КАК и ОТ КОЙ са парите на твойте работодатели,слънчице редакционно!

Отговори
1 3
Не питай

Не питай

23.01.2023 | 19:21

Пълнят се нощни шкафчета с кюлчета злато и пачки евро банкноти. Правят се хотели, замъци, и къщи в Гърция, Барселона и не знам още си къде. Краде се от магистрали зоологически градини, колежи, пробиви, почистване коритото на река Марица, присъщи само на гербаджийските крадци.

Отговори
4 2
все пак питам

все пак питам

23.01.2023 | 20:29

Дали помниш как и КОИ живееха добре при *техните родители*?И това с *гербаджийските крадци* може да го навреш между ушите на твоите работодатели от *маричките*!

Отговори
2 1
А защо сме най-мрънкащите?

А защо сме най-мрънкащите?

23.01.2023 | 19:21

И все друг ни е виновен? Кой ни избира управниците? Как търпим крадци да прибират тлъсти суми от всяка поръчка? Който е живял през соца трябва да помни как и тогава крадяха всички, от заводите, от полето, от бензиностанции, заведения, таксита, от всичко.

Отговори
5 1
А защо сме най бедните европейци

А защо сме най бедните европейци

23.01.2023 | 19:13

Защо сме с най ниски доходи, заплати и пенсии. Това с ниската производителност го разправяйте на баба си от Бусманци иди оти. Това е геноцид. Европейски цени и мижави български доходи.

Отговори
5 1

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?