Рискуваме най-много, ако караме между 14 и 18 ч. в петък
Статистиката сочи кога е най-опасно да пътуваме по магистралите
- 08:30, 15.08.2024
- 08:35, 15.08.2024
- 1042
- 0
Жегите, малкият опит зад волана и надценяването на възможностите са основните три причини за летния ад по родните пътища. Съвсем разбираемо, магистралите са основната писта, по която всяка година има хиляди ранени и убити. Цифрите сочат категорично, че периодът юни-октомври е най-черен не само за пътуващите по аутобаните, а по всички останали пътища в страната.
Статистиката показва, че през януари, февруари и март миналата година в Пловдивско има 9 загинали и 190 ранени. През април и май са загубили живота си шестима, а са пострадали в катастрофи 135 души. Цифрите са почти идентични и за първите пет месеца на тази година, с малки разлики.
През отпускарските месеци юни, юли и август обаче картината на пътя коренно се променя. Броят на катастрофите, жертвите и ранените скача поне три пъти. Конкретно за Пловдивско. През юни има двама загинали, но 115 ранени. През юли са загубили живота си шестима, ранените са 100. Пикът е през август, когато най-много хора отиват на почивка. В този месец загиналите са шестима, а ранените - 138. Тоест ако сравним януари с 50 ранени срещу 138 през август, то разликата е отчетлива.
В национален мащаб тенденцията се запазва. През януари в страната има 592 ранени и 36 загинали. През най-черния месец за шофьорите и пътуващите жертвите са 61, а пострадалите в сблъсъците - 993 души. Цифрите показват два пъти увеличение в разгара на лятото. Същата тенденция се отчита и ако проследим пътя на шофьор от София до морето например. Още по-интересна e статистиката за часовете и дните, в които се случват тежките катастрофи. Черният ден за шофьорите е петък, става ясно от информацията, публикувана в Портала за отворени данни. В рамките на миналата година в петия ден от седмицата са станали общо 1089 тежки катастрофи с жертви и пострадали. На второ място в класацията се нарежда понеделник с 1062 сериозни инцидента на пътя. Челната тройка затваря четвъртък с 1032 тежки ПТП. Денят с най-малко пътни произшествия пък се оказва неделя. В почивния ден през миналата година са регистрирани общо 814 сериозни катастрофи. Следва съботата с 996 тежки пътни инцидента. Данните за часовете, в които настъпват най-много катастрофи, показват, че е най-опасно да сме зад волана между 17 и 18 часа. В този интервал има най-много ранени и загинали. Жертвите са 37, а потърпевшите - 738 души. Следващият „черен“ час се оказва 16-17 часа. В този отрязък на годишна база има 35 жертви и 640 ранени. Третата позиция е за интервала 14-15 часа. Тогава броят на пострадалите също е голям - 589. Статистиката сочи още, че в интервала от полунощ до 05.00 часа пътните произшествия са единици, респективно жертвите и пострадалите. Което пък превръща този часови отрязък в рай за планирано пътуване. Между 05.00 и 07.00 часа катастрофите започват плавно да растат чак до 20 часа, след което се наблюдава обратната тенденция.
Обобщение на данните сочи, че най-смъртоносното пътуване по магистрали и други натоварени пътища е в петъчните дни на август, между 14 и 18 часа. А най-безопасно за шофьорите е да тръгнат към морето в събота срещу неделя, в периода между полунощ и 5 часа сутринта. Среден риск има при пътуване между 6 и 8 часа.
10 съвета как да стигнем безопасно до морето
1. Изберете обиколни маршрути. Горещото време и натовареният трафик по магистралата, както и превишената скорост правят аутобаните опасно място през лятото. По-сигурно и по-приятно ще пътувате по обходен маршрут. Допълнително предимство е възможността да почивате на приятни места, да разгледате забележителности и любопитни кътчета от България, както и да се насладите на природата.
2. Спазвайте ограниченията за скоростта. Не си заслужава рискът да шофирате по-бързо, за да спестите някой час.
3. Заредете достатъчно гориво. Ако попаднете в задръстване, работещият двигател и климатик ще ви спасят от жегите. Това е особено важно, ако пътувате с малки деца, които са особено податливи на топлинен удар, застрашаващ здравето и живота им.
4. Осигурете си качествен сън, преди да пътувате. Сънливостта е особено опасна зад волана.
5. Почивайте често по дългия път. Избягвайте тежката храна, пийте често вода.
6. Тръгнете много рано сутринта. Така ще избегнете интензивния трафик. 3 ч. е идеално време за пътуване, което ще ви осигури нисък трафик, много време за лежерно шофиране и почивки по пътя.
7. Включвайте мигача достатъчно рано, преди да предприемете изпреварване, особено на магистралата, където много метри се изминават за секунди. Не изпреварвайте, ако нямате отлична видимост.
8. Спазвайте дистанция от другите автомобили. Колкото по-голяма интервал поддържате, толкова по-малка е вероятността от сблъсък.
9. Поддържайте гумите си достатъчно твърди и в изрядно състояние. Меките гуми могат да доведат до сериозни пътни инциденти.
10. Не шофирайте, ако не се чувствате добре. Психическо или физическо неразположение може да бъде изключително опасно по време на дълъг път.