1939

Разбра ли се бъдещата коалиция за Македония и гласуването в чужбина?

"Продължаваме промяната" продължава преговорите и на тема международна политика на България за евентуална управляваща коалиция. Лидерите Кирил Петков и Асен Василев са включени в делегацията на домакините, докато досега те си разделяха участието в различните групи. Третият представител на ПП е Даниел Лорер, който преди седмица потвърди, че в проекта са обсъждали "само като идеи" имена на бъдещи министри, включително неговото за външен министър, пише dariknews.bg.

Общо 15 представители на четирите поканени партии бяха обявени предварително. По покана на Кирил Петков те се представиха в началото с по няколко думи: БСП - Кристиан Вигенин, Цветелина Пенкова, Евгени Кирилов, Теодора Овчарова, Николай Маринов; ДБ - Асен Агов, Стефан Тафров, Димитър Кацарков, Зарица Динкова; ИТН - Димитър Гърдев, Павела Митова, Васил Георгиев; ПП - Асен Василев, Kирил Петков, Даниел Лорер.

Стефан Тафров от ДБ започна първи, като заяви, че за силна външна политика е нужно България да е силна вътре, както и да отделя много повече внимание на сънародниците си в чужбина. Трябва да се противодейства на всеки опит за промяна стратегическия избор на България, допълни той.

За Северна Македония ДБ предлага формиране на спешна пътна карта с конкретни изисквания към Скопие - изпълними от правителството в София, годни за комуникиране в европейските столици, измерими като реализация в обозримо бъдеще, защитаващи националния ни интерес да имаме общо минало и общо бъдеще с РСМ.

ДБ предложи създаването на избирателен район "Чужбина", възможност за дистанционно гласуване, включително по пощата, и допълнителна грижа на мрежата от български училища по света.

Зарица Динкова от Зелено движение говори за нуждата да се обновят, модернизират и цифровизират дейностите на българските консулства, за да се подобри контактът с българските общности в чужбина. Има много оплаквания по тази невралгична тема, напомни тя. Имотите зад граница - около 190 на брой, са друг проблем, за който е нужна стратегия как ги управляваме - вероятно в изнасяне в една Агенция за държавните имоти - за да се разтовари външно министерство от тази задача и да се съсредоточи върху основната си мисия да защитава националните интереси и да обслужва българските граждани.

Димитър Гърдев от „Има такъв народ“ подчерта, че защитата на националните интереси не винаги съвпада с икономическите интереси. Понякога може да има страхотни икономически предложения, вкл. енергийни, газови, виждаме и какво прави Китай в Западните Балкани, но не винаги те отговарят на нашата независимост, обясни той.

Павела Митова от ИТН предложи компетенцията на Агенцията за българите в чужбина да се върне във външно министерство и приветства идеята на ДБ за стратегия за отношенията със сънародниците зад граница. Друго предложение е да има мобилно приложение за тази група български граждани, защото ще спести много време на задграничните представителства - хората ще получават актуална информация и ще могат да свалят документи, да си записват часове и по принцип администрацията ще получи много по-ясна представа колко и къде са сънародниците в чужбина.

Позицията на БСП за решаване на спорните въпроси със Северна Македония включва:

• това да става без да се правят компромиси за историческата истина, основана на документи и факти

• широко съгласие за българската политиката към РСМ, вкл. с препотвърждаване на основните елементи от декларацията от 44-то НС

• придържане към рамковата позиция за разширяването на ЕС, но да ѝ направим преглед

• съвместна комисия на законодателна и изпълнителна власт плюс експерти да направи преглед на постигнатото и да предложи нови мерки; след това да разсъждаваме кое е възможно какви отстъпки би могла България да направи, но и как РСМ да изпълни своите ангажименти и ЕС да се ангажира с чувствителните за България въпроси. Наистина натискът върху нас е голям, но не бива да създаваме впечатление и у нашите партньори в Скопие, че сме склонни да жертваме дългосрочните си интереси

• нужната е пътна карта за действия преди, по време и преди евентуалното присъединяване на РСМ към ЕС, в нея да се включат чувствителни въпроси и те да са част от преговорната рамка, приета от ЕС и РСМ, защото иначе нямаме реален институционален механизъм, гарантиращ, че независимо от смяната на управляващите в Скопие, те ще изпълняват поетите ангажименти

• средносрочна програма за всички основни аспекти в отношенията с РСМ; единият е свързан с ангажиментите на Скопие по договора с България за добросъседство, вторият е за национални въпроси, които не изискват непременно съвместни действия - например, значително разширяване още от следващата година на българското дипломатическото присъствие в Скопие, вкл. на културното ни представителство с по-добро финансиране на културния институт там - в момента бюджетът му по никакъв начин не показва, че РСМ ни е приоритет.

Кристиан Вигенин от партията на социалистите представи позицията на колегите си за "нормализиране на отношенията" с Руската федерация с 2 елемента:

- приоритетни сфери на сътрудничество са икономика, енергетика, култура и образование

- нужда от българска политика за поетапна отмяна на санкциите срещу Русия, както и на руските санкции спрямо ЕС.

Той коментира, че по това вероятно ще има разминаване с останалите в залата, но коментира, че политиката на санкции не дала търсения резултат. Не говоря от утре да се отменят санкциите, а за политика, която да доведе до това, защото България е засегната и от едните, и от другите санкции, разясни социалистът.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?