71

Почитаме двама велики светци, вижте какви обичаи и забрани се спазват днес СНИМКИ

Църквата почита на 7 септември паметта на свети мъченик Созонт. Днес също честваме и паметта на преподобния Даниил Катунакийски и предпразненството на Рождество Богородично.

 

Кой е Свети мъченик Созонт 

Свети мъченик Созонт идва от Ликаония (днешна Турция) и е бил пастир.

Той е бил известен с дълбоката си вяра в Христос и често споделял знанията си с други пастири и по този начин просветил мнозина в християнството.

По време на празник в чест на езически идол в град Помпеополис, Созонт влязъл в храма и отчупил ръката на златния идол, раздавайки златото на бедните. Това предизвикало голямо объркване в града.

За да избегне страданието на другите, Созонт сам признал постъпката си пред император Максимиан.

Императорът заповядал Созонт да бъде подложен на жестоки мъчения. Той бил обесен, а тялото му било нарязано с железни нокти, на краката му сложили железни ботуши с гвоздеи отвътре и така го развели из града. 

След това той отново бил обесен и бит с железни пръчки, докато костите му се смачкало напълно. В страшни мъки свети Созонт предал духа си на Бога около 304 година.

След смъртта му по заповед на императора палачите опитали да изгорят тялото на мъченика, но внезапно започнала гръмотевична буря и проливен дъжд потушил огъня. През нощта християните взели тялото на светеца и го погребали.

Защо почитаме преподобния Даниил Катунакийски 

На 7 септември църквата чества паметта на преподобния Даниил Катунакийски и предпразненството на Рождество Богородично.

Преподобният Даниил е един от подвижниците на ХХ век, обявени в последните години за светци. Той е роден в град Смирна, Мала Азия. Отишъл в Света гора съвсем млад и през 1866 г. станал монах в руския манастир "Св. Пантелеймон".

Животът на монах Даниил минал по скръбния път на гоненията, и то от свои по вяра. По онова време в манастира живеели повече гръцки и малко руски монаси, игуменът бил грък. Породили се раздори между монасите на етническа основа и през 1875 г. руските монаси поели ръководството на обителта, а гръцките били принудени да я напуснат.

Монах Даниил се заселил в килия на скита "Малката Света Анна". Но и там не бил оставен на спокойствие, затова излязъл от Атон и заживял в манастира "Св. Атанасия" близо до Солун. Там въвел светогорския устав и спечелил обичта на братята и поклонниците. След няколко години монах Даниил се върнал на Света гора и през 1881 г. заживял като подвижник в килия на скита "Катунакия", изучавал опита на големите отшелници и се стремял да им подражава. Поддържал писмовна връзка с големия подвижник Нектарий Егински, който му помагал с духовни съвети. Занимавал се и с иконопис.

Постепенно край Даниил се събрало братството на известните иконописци, наричани по неговото име Даниилеи. Той бил техен старец и наставник в духовния живот. При него се подвизавал и преподобният Йосиф Исихаст, възродил практиката на Иисусовата молитва на Атон. Запазени са много съчинения и писма със съвети на стареца Даниил до духовните му чеда. Упокоил се на 8 септември 1929 г., Рождество Богородично.

Днес се подготвяме за Рождество на Пресвета Богородица

На 7 септември започва подготовката за големия църковен празник – Рождество на Пресвета Богородица.

Предпразничният ден на Рождество на Пресвета Богородица се отбелязва на 7 септември от църквата. Самото честване на Рождество на Пресвета Богородица продължава 6 дни.

На този ден се възпоменава раждането на Дева Мария, която става майка на Исус Христос. С нейното раждане е наближило времето, когато са започнали да се изпълняват Божиите обещания за спасението на човешкия род.

Какви са традициите, обичаите и строгите правила за празника

Ако птиците летят ниско, това вещае студена зима, а ако летят високо - топла зима. Ако листата на черешовите дървета започнат да падат късно - зимата ще бъде влажна и топла.

Забранява се вземането и даването на пари на заем, защото през този ден те носят негативна енергия. Не трябва да се правят и помени за починали роднини. Вярва се, че в противен случай човекът, който го направи, ще умре в бедност и болест.

На този ден започва подготовката за големия църковен празник – Рождество на Пресвета Богородица. Самото честване на Рождество на Пресвета Богородица продължава 6 дни.

На този ден се възпоменава раждането на Дева Мария, която става майка на Исус Христос. С нейното раждане е наближило времето, когато са започнали да се изпълняват Божиите обещания за спасението на човешкия род.

Традицията повелява почистване на къщата, приготвяне на вкусни ястия и канене на гости. Хората също вярват, че на този ден не трябва да се прави сватба или сватосване, защото има риск съюзът да не продължи дълго. На 7 септември е забранено да се отказва помощ на тези, които искат помощ.

 

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?