Пикът на безработните изпревари COVID-19, девет хиляди уволнени за ден

Пикът на епидемията от COVID-19  у нас още се чака, но пълзящата нагоре скала на останалите без работа удари тавана. Това става ясно от анализа на Петър Ганев от Института за пазарна икономика на последните данни от Агенцията по заетостта от 1 март до 14 април.

Кризата с коронавируса предизвика шок на пазара на труда и за въпросния период броят на безработните лица се е увеличил от 201 хил. до 272 хил. души.

По-сериозното нарастване на новорегистрираните започва на 23 март и достига своя пик на 6 април, когато само за ден броят им достига над 9 хил. души. През последните дни се наблюдава известно успокоение, но все още по 4-5 хил. души на ден минават през бюрата по труда. Тепърва предстои да видим какво ще е поведението на кривата на безработицата в идните седмици и доколко мярката 60:40 може да ограничи нарастването ѝ, пише Петър Ганев.Пикът на безработните на 6 април - 9000 за ден

Според експерта от ИПИ мярката “60 на 40” предизвика много спорове, но на практическо ниво нейната оценка ще дойде категорично от данните за броя на новорегистрираните безработни в рамките на извънредното положение, съпоставен с броя на работниците, които са се ползвали от мярката.

В общия случай, ако по мярката “60 на 40” минат сходен или по-голям брой работници от общия брой на новорегистрираните безработни – освободени от български работодатели поради коронавируса, то може да се твърди, че мярката е постигнала целта си: да запази заетост в някакъв смислен обхват.

По последни данни знаем за 45 хил. работници, които ще минат по мярката “60 на 40”, което показва, че тя набира скорост. Тепърва ще видим как се представя спрямо ръста на безработицата.

През последните седмици слушаме много за кривата на заболеваемостта от коронавируса и опитите да се избегне голям пик на заразените чрез мерките за социално дистанциране. Много сходен е аргументът с безработните и мярката “60 на 40”.

Целта е да се запазят работни места и да се избегне голям пик в безработицата, а механизмът “60 на 40” следва да натиска кривата на безработицата надолу – точно както социалното дистанциране натиска кривата на заболеваемостта надолу. След няколко седмици ще можем да съпоставим дневните данни за безработицата с повече данни за прилагането на “60 на 40” и ефектът на механизма ще може да се оцени на практика, обобщава Петър Ганев.

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
2 коментара
555

555

17.04.2020 | 13:47

Обратно на село и в селското стопанство

Отговори
4 0
Стоян

Стоян

17.04.2020 | 12:47

ТОВА не е проблем на Генерал Мустафов и Вожда на Вождовете те мислят за нашият живот и здраве ,за да не идват хладилните камиони.

Отговори
5 0

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?