71

Осем царски имена празнуват, спазват се важни обичаи! Честваме Деня на бащата

На втория ден на Коледа Православната църква отбелязва празника Събор на пресвета Богородица и паметта на свети Йосиф Обручник.

На този ден празнуват всички с името Дарина, Давид, Давидка, Дацо, Дачо, Жозеф, Жозефина,  Йосиф и Йосифа.

 "Дойдете - подканя ни църквата на тоя ден, - да възпеем Спасителевата майка, която и след раждането пак се оказа Дева!".

Нарича се събор, защото това означава съборно общо богослужение. В деня след Рождество Христово – 26 декември, вярващите се събират, за да отдадат почит на Божията майка, родила Спасителя. Според народните обичаи празнуването продължава – хората си гостуват, слагат богати трапези с месни ястия, с плодове, вино. 

На същия ден се чества и паметта на Свети праведни Йосиф, обручник на Света Дева, за живота на когото са запазени малко сведения.

Чества се също и паметта на Свети цар Давид като славен родоначалник на Исус Христос и на Свети Яков, брат Господен, пръв християнски епископ на град Йерусалим.

Какви са традициите и обичаите

Според знаците на деня се гадае какво ще бъде времето не само в близко бъдеще, но и за следващата година:

ако свраки ходят в снега - ще бъде топло;
ако има слънце в този ден - януари ще бъде ясен и мразовит.
Вярва се, че каквото е времето през този ден и следващите 11 дни – такова ще бъде всеки месец от следващата година.

В народния календар на 26 декември е празник, в който е обичайно да се благодари не само на Дева Мария за раждането на Спасителя и светиите, които са я защитили и бебето, но и да се почитат родилките и тези, които помагат на майките при раждането на деца - акушер-гинеколози, а в стари времена - на акушерките.

Забраните

Ето какво не трябва да правите днес:

да ругаете, да спорите и да желаете зло;
да разпространявате клюки;
да отказвате помощ, особено молби от бременни жени;
да се занимавате с тежък физически труд.
Според народните поверия на този ден също не бива да изнасяте боклуци от дома, да изхвърляте счупени чинии или други ненужни вещи от дома си – смята се, че това може да донесе лош късмет.

Ден на бащата

Денят на бащата е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, точно както на Деня на майката се чества майчинството.
Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. В различните страни се празнува по различен начин и на различни дати. Денят на бащата съществува почти навсякъде по света в чест и прослава на настоящите и бъдещите бащи.

Според католическата традиция празникът се чества на деня на св. Йосиф, а в над 50 държави Международният ден на бащата се отбелязва на всяка трета неделя на юни. В България се чества на 26 декември.

Какво значи името Дарина?

Дарина е славянско име, което произлиза от думата дар, подарък.

Тези жени са умни и изключително хитри.

Дарина е упорита жена и предприема, каквото е решила, без да чуе мнението на другите.

Давид (означава - възлюбен)

Йосиф (означава - подарен)

На втория ден на Коледа Православната църква отбелязва празника Събор на пресвета Богородица. "Дойдете - подканя ни църквата на тоя ден, - да възпеем Спасителевата майка, която и след раждането пак се оказа Дева!".

Анкета

Как оценявате новото редовно правителство "Желязков"?