ОБЗОРЪТ, ЮЛИ, 2015: 40 ° C на сянка и слънчасали дебатьори за стадион "Пловдив"

Мешерето тормози "Изгрев" със заседания на открито

Юли месец в Пловдив - комари, 40-градусови температури, слънчасали хора и стряскащо искане за 185 милиона лева от държавата за стадион "Пловдив". Неколкократно през месеца общинарите обсъждаха вариантите за спасяване на стадиона с най-бързата писта на Балканите. 

Съветникът от ГЕРБ Емил Русинов, който по презумпция на сесиите е по-мълчалив от веф без батерии, оповести в залата на бившия Младежки дом сметката за стадиона, която бе приета почти на майтап с подкрепата на 33-ма съветници. Решено бе община Пловдив да поиска от премиера Бойко Борисов рекордната за български просители сума от 185 милиона лева за завършването на стадион "Пловдив". Този иск бе смайващият финал на обсъждането за втори път на предложението от Слави Георгиев (Патриотичен фронт) за иск към държавата за 20 милиона за реконструкцията и въвеждането на стадиона в експлоатация. 

Бившият административен директор на Локото, сега шеф на тотализатора в Пловдив, извади справка и я прочете на съветниците. Тези 20 млн. лева, за които говори Слави Георгиев, ще стигнат колкото да направим стадион за градски шампионат. Ние такива стадиони имаме в Пловдив, рече Атанас Узунов. Стадионите в бившите соцдържави варират между 60 и 500 млн. евро. Най-евтиният, за 60 млн. лева, е направен в Скопие, толкова струва реконструкцията му. В Краков и Букурещ те са на много по-високи цени - до 230 млн. евро. Във Варшава стадионът е изграден за 500 млн. евро. Стойността им е голяма, защото са правени за международни срещи. Нали за това говорим и в Пловдив - да се играят международни мачове, а не за вътрешен шампионат, коментира Атанас Узунов.    

 Това е подигравка,

защото предварително се знае, че тези пари няма да бъдат отпуснати, ядоса се Слави Георгиев, след като съветниците гласуваха предложението за 185 млн. лева. Сумата е посочена без никаква документация, явно целта е да се похарчат едни пари, възмути се Георгиев и се закани отново да внесе предложението за 20 млн. лева. 

По същата логика, на коленце, можеше да бъде поискан и един милиард за стадиона, коментира за "Марица" депутатът от ПФ Славчо Атанасов, след като научи за решението. Той напомни, че преди повече от половин година специално е поискал среща с премиера Борисов, на която двамата са се разбрали Общинският съвет да вземе решение към правителството да бъде отправено искане на Общинския съвет за 20 млн. лева. Разполагаме с експертиза, количествено-стойностна сметка и проект на арх. Валентин Маринов, изброи Атанасов. И допълни твърдо: Стадионът струва 20 млн. лева, ако не се краде.

Минути след смайващата сесия в общината стана ясно, че живакът по Главната е ударил 40 градуса и хората с високо кръвно бяха предупредени да си стоят по къщите, ако не искат да имат взимане-даване с лекарите. По въпроса с лекарите юли месец също се оказа много взривоопасен. След преглеждане на изпитните резултати в Медицинския бе оповестено - всеки трети от мераклиите за полагане на Хипократова клетва е с двойка на изпита по биология. Резултатите силно смущават българите, които се чудят

 кой ще ги лекува след години,

когато днешните кандидат-студенти станат практикуващи медици. 

В днешно време много от мургавите пловдивчани, които първи посрещат слънцето, не чакат съдът да им решава проблемите, а се облягат на мешерето. Решенията на този цигански върховен орган не подлежат на обжалване. Сбирките се организират в междублоково пространство край детска площадка в кв. "Изгрев". На „заседанията” се струпват по 150 души, които остават в района през целия ден, карат се, вдигат шум, цапат  и безпокоят жителите на съседните сгради.  От това се оплакват хора от квартала в жалба до директора на полицията Пламен Узунов, която му е била връчена лично от млада майка. Към сигнала са прикрепени 6 листа с подписите на  70 души от района между улиците „Буная”, „Босилек” и „Цариградско шосе”. 

Очевидци разказват, че събирането било нерегламентирано и незаконно, а съседи подали многократно сигнали на телефон 112, но без резултат. Те твърдят, че следобед на място дошли двама полицаи, говорили с ромските тартори, но след това сбирката продължила.

Юли е  месец за ремонти,

при това не само у дома. Стана ясно, че можеш да стегнеш колата си срещу 6 лева на час, ако не можеш да си позволиш услугите на автомонтьор. Автосервиз в Пловдив пусна услугата "поправи си сам колата". За обекта на самообслужване се плаща единствено наем на час. Тарифата от 6 лева включва ползване на подемника и целия инструментариум на сервиза, обясни бизнес модела си Иван Кожухаров. 

Оказало се, че нишата за такава услуга в града е свободна и сервизът „поправи си сам” се радва на завиден интерес. Наемат го предимно мъже, които, вместо да лежат под колата си на плочките пред блока, правят дребните ремонти тук, посочва той. Има и друга категория клиенти - маниаци. Те са влюбени в колите си и държат да проучат всеки детайл. А понякога именно такива шофьори искат да им се направят много пипкави и ненужни неща, за които професионален майстор би им взел много пари. 

Футболът под тепетата също тръгна на самооправяне

през юли. Феновете издържат Локомотив и се оглеждат за нов собственик. Пътностроителната фирма Трейс груп е гвоздеят в обсъжданията за нов стопанин на "Лаута". Почти месец от канцеларията на фирмата в Стара Загора и от управата на Локомотив се обясняват колко напреднали са разговорите за продажба. 

В Ботев яснота по въпроса няма - пари за стадиона край Бирената няма, проблем е и финансирането на отбора. По тази причина на мостика е Петър Пенчев, а един лагер е отказан с мотива, че могат да се подготвят играчите и на базата в Коматево.

Краят на месеца се запомни с поредното покачване на живака до 41 градуса и горещ вятър от Сахара. Хранителната верига "Пикадили" каза "Адио, Пловдив" и хлопна кепенци на хипермаркета си в МОЛ-а, с което местата за купуване на сомове станаха с едно по-малко. Те обаче ще са малко по-здравословни за готвене, след като премиерът Бойко Борисов откри нова пречиствателна станция в Раковски с поредното си емблематично изказване: "Сега сомовете ще са по-малко блажни".

Като говорим за животинчета, няма как да подминем и поантата в самия край на юли. До бой се стигна в бившия зоокът, където преди два месеца започна строителството на новата зоологическа градина с площ 40 декара.  В схватка влезли екозащитници и строителите от фирма "Запрянови", които работят на обекта. За гушите се хванали арх. Петя Владимирова, една от активистките на сдружение  "Граждански контрол - защита на животните", и техническият ръководител на обекта Иля Гонзалес.  Наложило се полицията да ги разтървава. 

Покрай бившия зоокът в края на месеца се проведе и Световното по гребане до 23 години, което се оказа много успешно откъм ландшафтни и конструктивни решения по гребния канал, но не и с резултати на българските участници.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?