Ново разследване за пране на пари! Спряха голяма сделка на Арабаджиеви
- 12:08, 04.01.2021
- 12:11, 04.01.2021
- 3771
- 2
Специализираната прокуратура е започнала ново разследване за пране на пари и съмнителни сделки около бизнеса на Ветко и Маринела Арабаджиеви в края на 2020 г, съобщава 24 часа.
По сигнал на финансовото разузнаване на ДАНС е запориран един от хотелските комплекси на фамилията, който е трябвало да бъде апортиран в ново дружество.
Разследват се и сделки с основание предварителен договор за продажба на наследство, който е бил обявен за нищожен от Софийския градски съд, но е използван за плащания към трети лица.
Трите сюжетни линии са описани в определение на Апелативния специализиран наказателен съд с дата 22 декември. От него става ясно, че управителят на “Захарен комбинат Пловдив” АД Петьо Стойков обжалва запор на 19 апартамента и ресторант, чиято възбрана съдът е допуснал по искане на Специализираната прокуратура. Имотите са в курортния комплекс “Хасиенда бийч” до Созопол, чието строителство започва през 2008 г. и приключва през 2019 г. Курортът е в активите на “Захарен комбинат Пловдив” АД. Последното дружество е собственост на офшорката “Лавана”, контролирана от Арабаджиеви.

Сделката е трябвало да се изповяда пред нотариус през ноември.
Операцията по апорта на имотите в ново дружество обаче е прехваната от ДАНС. След това е уведомена Специализираната прокуратура, че има съмнение за пране на пари. И апортът пропада, като е наложена и възбрана върху апартаментите и ресторанта, собственост на “Захарен комбинат Пловдив” АД.
За да уважи искането на държавното обвинение, съдът цитира и започналото ново разследване от 2020 г., според което “Захарен комбинат Пловдив” АД е част от дружества от типа “липсващи търговци” и “брокери”, чрез които организирана престъпна група върши данъчни престъпления. Пише също, че има съмнения за произхода на средствата, с които са изградени имотите в “Хасиенда бийч”.
Затова е наложена и възбраната за сделки с тях по Закона за мерките срещу изпиране на пари, която “Захарен комбинат Пловдив” обжалва.
Това обаче не е единствената сделка, която се разследва по новото досъдебно производство от 2020 г. Проверяват се и десетки други, по които има движение на големи суми между свързани лица - подсъдимите по първото дело Петьо Стойков, Маринела Арабаджиева и Ветко Арабаджиев чрез фирмите “Захарен комбинат Пловдив” АД, офшорката “Лавана”, “Алис Инвест груп” ООД, “Красива Марица” АД и “М. А.” ЕООД със собственик и управител Маринела Арабаджиева.
Точно договор на “М. А.” ЕООД от 2018 г. е в основата на опита да се прехвърли “Хасиенда бийч” на ново дружество, става ясно от съдебния акт.
Още по темата четете тук.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни

