71

Никулден е! Черпят 15 красиви имена, спазват се строги забрани, празнуват 200 000 българи

Имен ден имат всички, които носят имената Никола, Николай, Николина, Нина, Никол, Николинка, Кольо, Николета, Колю, Ненка, Ненко, Нейчо и други. Празнуват над 200 000 души.

 

Никулден е един от най-важните християнски празници в България. Той се отбелязва днес – на 6 декември и е посветен на светеца Николай Чудотворец, който е покровител на моряците, търговците и децата.

Никулден е посветен на Свети Николай Мирликийски Чудотворец, покровител на моряците, рибарите, банкерите и търговците. Денят е не само повод за празник, но и за спазване на многовековни обичаи, поверия и кулинарни традиции.

Имен ден имат всички, които носят имената Никола, Николай, Николина, Нина, Никол, Николинка, Кольо, Николета, Колю, Ненка, Ненко, Нейчо и други. Празнуват над 200 000 души, от които 2/3 са мъже, сочат данните на НСИ.

Обичаи

Обичаите и обредите имат за цел да привлекат благополучие и здраве за цялото семейство. Един от най-популярните обичаи е да се пече пита с монета в нея, като този, който намери монетата в парчето си, се смята за щастлив през цялата година.

Също така, в деня на Никулден се правят различни ястия, свързани със светеца – риба, печени патладжани, сладкиши и други. Според поверията, ако се яде риба на Никулден, това ще донесе здраве и благополучие през цялата година.

В някои райони на България се провеждат и традиционни празнични праздници, като паради, фолклорни изпълнения и други забавления. Никулден е време за радост и празненство, когато семействата се събират заедно и споделят радостта от празника.

На Никулден се вярва, че масата трябва да е богата и домът – пълен с хора. Това символизира здраве и изобилие през годината.

Кой е Свети Николай?

Свети Николай е историческа личност, роден през III век в град Патара (днешна Турция). Той е известен с добротата си, помощта към бедните и многобройните чудеса, които извършил. Най-голямата легенда, свързана с него, разказва как спасил корабокруширащи моряци по време на буря. Именно затова той се счита за закрилник на морето.

Забрани 

Празникът се свързва с редица традиции, обичаи и забрани. 

Никулден се пада по време на Коледните пости, но на този ден задължително се консумира риба. На трапезата се слагат и постни ястия - постни сарми, ястия с жито, царевица. 

Според традициите не трябва да се яде "гола" риба, т.е. риба без люспи, защото това вещае бедност и нищета през следващата година. Люспите на рибата символизират парите. По традиция домакинята запазва няколко люспи при почистването на рибата и те се слагат в портмонето до следващата година. Вярва се, че това привлича късмета и богатството. 

На Никулден не се влиза в морето с кораби и лодки, а тези които са в морето, пускат котва на мястото, на което се намират.

На този ден семействата на рибари и моряци не работят. Според народните вярвания след Никулден се прекратява риболовът до пролетта. Рибарите не трябва да влизат в морето през този период.

Какво да сложим на трапезата?

На Никулден на трапезата задължително трябва да сложим риба - най-често шаран. Обикновено го поднасяме с плънка от орехи, лук и булгур. Смята се, че колкото по-люспест е шаранът, толкова по-добре, тъй като на люспите се гледа като на богатство. Те символизират парите, което е свързано с традицията да се слага люспа от рибата на празника в портфейла. Затова и според традициите не трябва да се яде "гола" риба, т.е. риба без люспи, защото това вещае бедност и нищета през следващата година.

При почистване на рибата люспите не трябва да падат на земята. Но ако това се случи, те не трябва да се настъпват, тъй като това вещае тежко заболяване.

Сред останалите задължителни ястия е обредната пита, която се украсява с фигури на риби, лодки или други, характерни за светията символи. Масата изобилства и от постни ястия, сред които особено място заемат бобът, чушките и сармите с ориз, тиквата, житото, булгурът. По традиция масата не се вдига цяла нощ, а костта от главата на шарана, която се счита за лековита, се съхранява. Другите кости от изядената риба се заравят в земята или се изхвърлят в течаща вода, за да бъдат закопани болестите, или отнесени от бързите води на реките. Смята се, че по този начин те няма да засегнат семейството през новата година.

Символика 

Никулден е празник, който съчетава християнските вярвания с дълбоки народни традиции. Той е символ на благодарността, надеждата и семейното благополучие. Празничната трапеза, споделена с близки, и почитането на Свети Николай са начин да изразим признателност за всички блага, които получаваме.

Честит празник на всички именици и техните близки! 

 

 

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?