4020

Италианец възстановява паметници в България

Микеле Санторелли проектира монументи на Васил Левски и Капитан Петко войвода, откри статуя на плодородието в Катуница

Микеле Санторелли, който от дълги години развива успешно земеделие с двамата си братя край Пловдив, е амбициран да вдигне паметници на наши герои. В момента прави проекти за монументи на Васил Левски и Капитан Петко войвода.

В събота италианецът откри възстановена статуя „Плодородие“ в Катуница, а за изработката е вложил собствени средства. В Катуница се намира модерната преработвателна фабрика и част от овощните градини на фамилия Санторелли. През 2023 г. Микеле стана носител на големия приз в раздел „Растениевъдство“ в конкурса на в. „Марица“ „Фермер на Тракия“. 

„Земята е майка на живота, а земеделието – изкуство“. Тази мисъл, която е на бизнесмена - филантроп, е написана на постамента под двуметровата каменна статуя. Тя представлява жена в народна носия, която носи на рамото си пълен поднос с плодове и зеленчуци.  Творбата е дело на пловдивския скулптор Николай Савов. Тя бе осветена от отец Димитър от храма в Катуница.

„За мен е радост и удоволствие да съм тук и заедно да отпразнуваме обновяването на това обществено пространство. Само народ, който помни своето минало, има бъдеще. Показвайки на младите какво сме имали в миналото и полагайки грижи то да се възроди, ние ги учим на уважение и почит към предците си. Статуята символизира връзката ни със земята и богатото аграрно наследство на нашия район. Златистият й цвят не е случаен - той е избран да напомня за слънцето, което дарява живот, изобилие и надежда. С гордост добавихме и големи букви с името на нашето село, за да подчертаем нашата идентичност и свързаност с историята ни“. Това е част от словото на Микеле Санторелли при откриването на паметника. Той благодари на всички, които са помогнали за реализирането на проекта.

Сред официалните гости на тържеството бяха кметовете на община Садово и село Катуница Димитър Здравков и Красимир Юруков, председателят на Общински съвет Садово - Атанас Телчаров, както и братът на Микеле - Роберто Санторелли. Той е президент на „Конфиндустрия България“ – организация, която обединява италианския бизнес в страната.

На снимката: Отец Димитър и братята Микеле и Роберто Санторелли 

За празника имаше богата музикална програма с изпълнение на фолклорни песни и танци.  Дружество „Традиция“ – регионален клон Пловдив, впечатли публиката с изключителна възстановка на исторически оръжия от периода на Руско-турската освободителна война.  

Микеле Санторелли вече подготвя следващите си проекти за изграждане на паметници на велики исторически личности. На 18 февруари 2025 г., когато ще честваме 152 г. от обесването на Васил Левски, той ще открие паметник на Дякона в едноименното училище в с. Караджово.

Обмисля да направи общ паметник на италианския революционер Джузепе Гарибалди и Капитан Петко войвода /наричан българският Гарибалди/, както и на Св. Апостол Ерм – първият епископ на древния Филипопол, а днес покровител на Пловдив.

В памет на Ангел и Павел, които преди 13 г. загинаха при размириците в Катуница, италианецът построи в селото параклис „Св. Архангел Михаил“. По време на освещаването през 2022 г., бизнесменът бе удостоен  с Орден "Св. апостол Ерм" лично от митрополит Николай.

Микеле Санторелли е правел дарения и на други храмове в региона, спонсорира различни творчески изяви, спортни прояви, организира редица социални инициативи за хора в неравностойно положение и други.

Снимки от Фейсбук профила на Микеле Санторелли


 

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?