1939

Финансовото министерство публикува предложения за промени в данъчни закони

Еднократна солидарна вноска от свръхпечалбите от всички фирми  след 1 юли 2023 г., предложиха от финансовото министерство

Прагът за плащания в брой да се намали от сегашните 10 000 на 5000 лв., за да се свие дела на сивата икономика. Над тази сума, разплащането да става само чрез превод или внасяне по платежна сметка. Новият „таван“ да се отнася и за заплатите, които до момента не бяха включени в закона.


Приходните агенции да бъдат уведомявани предварително за разплащания от бюджета към данъчно задължени лица. Изискването да се отнася за парични преводи на стойност над 10 000 лв., както и за предявени на задължените лица изпълнителни листове за над 1000 лв., предлагат още от финансовото министерство, цитирани от 24 часа. Така ще се въведе още един начин за информиране на публичните изпълнители за наличие на финансови средства в данъчно задължени лица, е записано в текст за поправка на Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс.


Това са две от предложенията за промени в закона за плащанията в брой, предложени от финансовото министерство. Редакциите на данъчните закони са заради прието протоколно решение на МС за съставяне на бюджет за 2023 г. с дефицит от 3 % и анонсираните от служебния финансов министър Росица Велкова приходни мерки за постигането на тази цел.
Всички стоки с висок фискален риск, които ще бъдат превозвани през страната да бъдат предварително декларирани пред приходните агенции, ако транспортните средства, с които ще бъдат доставени са над 3,5 тона, гласи предложение за промяна в Закона за акцизите.


Солидарна вноска, в размер на 33% от свръхпечалбите, да платят всички фирми, реализирали такава. Мярката ще се въведе от 1 юли 2023 г. и ще се обложат свръхпечалбите, генерирани в периода от 1 юли 2023 г. до 31 декември 2023 г. Вноската ще е временна, еднократна мярка, и е изготвена с цел запазване на макроикономическата и фискална стабилност и за овладяване на инфлацията, подчертават от финансите. Тя ще бъде валидна за всички лица, които се облагат с корпоративен данък. Ще я платят и тези, които се облагат с алтернативен на корпоративния данък, както и едноличните търговци и приравнените на тях за данъчни цели лица.


Ограничаването на помощите за бизнеса и връщането към 20% ставки по ДДС е мотивирано от това, че за две години държавата е предоставила 11,2 млрд. лева като помощи, компенсации и намалени данъчни ставки. От тях помощи и компенсации на бизнеса, свързани с пандемията COVID-19, енергийната криза и военните действия в Украйна общо в размер на 10,3 млрд. лв., и 908,7 млн. лв. загуба за бюджета вследствие на намалени ДДС ставки, освобождавания от облагане с акциз. В същото време декларираните данъчни печалби на фирмите показват ръст от около 100% в сравнение с печалбите за 2018 г. и 2019 г. Разпределените дивиденти са 21,5 млрд. лв. за 2020 г. и 22,4 млрд. лв. за 2021 г. по данни на НСИ.


Затова, с промяна в закона за ДДС се връща 20% ставка за доставките на ресторантьорски и кетъринг услуги, за общата туристическа услуга в случаите и за фитнесите. С постоянна намалена ставка на данъка остават услугите по настаняване, доставките на книги и периодични печатни произведения на физически носители или извършвана по електронен път и доставките на храни, пелени и хигиенни артикули, подходящи за бебета или за малки деца.
В закона за облагане доходите на физическите лица се предлага 10% данък и за доходите от продажба на виртуални валути, а 10% нормативно-признати разходи да има при продажба на финансови активи, продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, в т.ч. и виртуални валути, както и от търговия с чуждестранна валута.


С изменения в Закона за акцизите и данъчните складове се предлага течностите за електронни цигари, не съдържащи никотин, и заместителите на тютюна, съдържащи никотин, да се включат в обхвата на акцизните стоки и за тях да се прилагат правилата за тютюневите изделия. Въведените мерки за възстановяване на платения акциз за електрическа енергия, нулевата акцизна ставка върху моторните горива за LPG и за природния газ и нулевата акцизна ставка за произведената електрическа енергия от възобновяеми източници, се предлага да отпаднат.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Дебелата

Дебелата

18.03.2023 | 08:16

Ссиня муърустър на парррииии не се нагруха още да дебелее гнусната шопарка

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?