Експерт разкри нова шокираща версия за пейджърите в Ливан
- 11:00, 23.09.2024
- 11:54, 23.09.2024
- 1408
- 0
Избухналите в Ливан устройства може или да са били подменени с модифицирани, или да са добавени модули на етап от доставката им. Версията лансира в интервю за БНР IT специалистът Иван Ванков. Той е бил и контрактор в различни компании, които са обслужвали военния сектор.
"Още от Студената война има подобни операции, но те са били в много по-малък мащаб. Тук мащабът е впечатляващото нещо. Това е много трудно за изпълнение и да го държиш в конспирация цялото това нещо", коментира той.
По думите му експлозивът не е конвенционален, а е използвано нещо много специфично. "Самият взрив най-вероятно е сложен вътре в някоя от компонентите. Най-вероятно в батерията, във високоговорителя или в моторчето за вибрации", смята специалистът.
Батерията е най-големият компонент, в който може да се сложи нещо, посочи той и добави, че вероятно е интегрирано вътре в самата батерия, но тя си работи - с по-малък капацитет. Как обаче са сложени вътре тези устройства - това е въпросът, каза Ванков.
Според него фирмата-производител няма никаква идея, че тя е монтирала тези устройства: "На фирмата-производител или са ѝ дадени такива батерии, които изглеждат като истински, работят като истински, но вътре има експлозив, и тя ги е монтирала без да знае нищо, или в последствие - след като устройствата са произведени и готови и са били транспортирани - в самото транспортиране някой куриер, подставено лице, е взело едни кутии, сменило е товарителницата на други кутии със същите устройство и пакетиране, които са произведени някъде другаде, но са с цялото интегриране на приемници, на взривателите, на взривното вещество и т.н."
По думите му ако производителят е замесен, значи много хора са замесени, което пък значи, че рискът някой да издаде или да изтече информация е много голям.
Иван Ванков коментира и как е извършена детонация. Единият вариант, според него, е ако устройството получи определено съобщение. Това значи, че софтуерът трябва да бъде модифициран или трябва да бъде добавен допълнителен хардуер отвън, което много усложнява задачата, обясни той.
Другият вариант, по който може да бъде изпълнена детонацията, е самият взрив, освен детонатора, да има и приемник на точно определена честота, на точно определена модулация, посочи IT-специалистът и подчерта, че при този подход нещо трябва да излъчи този сигнал в близост до устройството. Според него по-вероятният вариант е да е изпратен външен сигнал, а не съобщение. Потвърждение за това е забавянето между различните взривове.
"Това е високотехнологична и прецизна атака - изключително скъпа, изключително трудна за организиране. Няма частно лице или малка група от хора, които могат да изпълнят подобно нещо, просто за да атакуват група случайни хора. Нормалният човек не трябва да се притеснява от подобно нещо", обобщи Ванков.