ЕК ни подхвана за горивата с отстъпка, откри наказателна процедура срещу България
- 17:20, 26.01.2023
- 17:26, 26.01.2023
- 2922
- 10
Европейската комисия откри наказателна процедура срещу България заради схемата за компенсиране на скъпите горива с по 0.25 лева на литър. Припомняме, че тя действаше от лятото до края на 2022 г. Според Брюксел отстъпката е дискриминационна и нарушава принципа на европейския пазар за свободно движение на хора, стоки и услуги, защото се е прилагала само за собствениците на превозни средства, регистрирани в България. А общият пазар на ЕС не разделя участниците в него по национален признак.
"Тази мярка е силно дискриминационна и непропорционална", се казва в съобщение на Еврокомисията, като се настоява "българските власти да спазват принципите за свободно движение на стоки, свободно движение на граждани и работници, недискриминация за гражданите на ЕС, както и правилата за уведомяване съгласно Директивата за прозрачност на единния пазар".
"Едностранното действие на национално ниво и въвеждането на дискриминационно отношение не може да представлява решение", добавят от Брюксел, като настояват за реакция от София до два месеца.
Европейската комисия реши и да предяви иск срещу България пред Съда на Европейския съюз с искане за налагане на финансови санкции. Причината за драстичната мярка е отказът на държавата да транспонира в националното си законодателство Директивата на ЕС за енергията от възобновяеми източници (Директива (ЕС) 2018/2001).
Целта на тези правни действия е да се гарантира развитието на енергията от възобновяеми източници в целия ЕС и да се намалят емисиите на парникови газове, енергийната зависимост и високите цени, се посочва в мотивите към правните действия на ЕК. Държавите членки трябваше да транспонират директивата до 30 юни 2021 г. Към днешна дата България и Словакия са единствените, които не са уведомили за мерки за транспониране.
Комисията също изпраща официални уведомителни писма до 14 държави членки, сред които и България във връзка с намаляването на емисиите на няколко замърсителя на въздуха, както се изисква съгласно Директива (ЕС) 2016/2284 за намаляване на националните емисии на някои атмосферни замърсители („национални тавани за емисии“ или „Директива за НТЕ“).
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни









