44

Дядо Коледа идва от Китай по нета, в чувала носи шашми и ментета

Пловдивчанин поръча нов телефон за подарък, получи музикална играчка

Коледните и новогодишните празници са момент, който измамниците и крадците умело използват, за да планират и извършват своите удари. Факт е, че ​през последните години престъпността се преориентира в онлайн пространството, а в интернет начините за измами са неизброими. С всеки клик ни очаква капан, а попаднем ли в него, празниците вече придобиват съвсем различно измерение. 

Шашмите със смартфони менте са често срещани по празниците

 

В забързаното ежедневие голяма част от хората залагат на онлайн пазаруването. Така хем не се лутаме из магазините, чудейки се какво да изберем за любим или приятел, хем не се налага да чакаме дълго време, за да подготвим изненадата. При шопинга в нета обаче невинаги нещата са толкова прости. Коледа е времето, в което измамници пласират ментета или пък прибират капаро и после се изпаряват. Не са малко и случаите, в които избраната стока няма почти нищо общо с получената доставка. 

Подобен е случаят с 36-годишния Георги Парасков от Пловдив. Той потърси „Марица“, за да сподели, че е броил над 1000 лв., за да зарадва съпругата си с телефон, който тя много искала. Решил да я изненада за предстоящата Коледа. Намерил продукта, поръчал, разплатил се онлайн, но не очаквал да стане жертва на измама. 

„По принцип рядко бих купил нещо толкова скъпо през интернет

Предпочитам да отида до магазин, да го видя, да го пипна, да пробвам. Този път обаче, понеже карам много дълги смени, реших да си спестя ходенето по различни места. Още през лятото съпругата ми буквално се влюби в iPhone 12. Нейна приятелка имала същия, та много го искала. Викам си, за Коледа ще я изненадам. Така в началото на ноември разглеждах онлайн български сайтове, цената варира между 1400 и 2500 лв. Пробвах да видя в разни китайски сайтове, всеки казва, че там е по-евтино. И беше истина. Таванът за този модел телефон беше 1200 лв. Цената ме поблазни. Замислих се за минута-две и си казах: „Давай!“. Платих онлайн успешно, след това ми изписа, че телефонът ще бъде доставен до месец. Викам си, че е идеално, ще дойде преди празниците и съпругата ще е доволна“, разказа Георги. 

В разгара на коледното пазаруване измамите процъфтяват

 

След като минал почти месец, той проверил какво се случва с пратката и видял, че ще му бъде доставена до 3 дни. Звъннал му куриер, Георги с нетърпение взел пакета. Отворил го, всичко било наред на пръв поглед. Нещо обаче не му давало спокойствие. „Мислих да го оставя опакован. Все пак е подарък, да си бъде с найлончето, пакетиран. Но го отворих да се убедя, че телефонът е ОК. И тогава ми стана лошо. Вътре имаше телефон, но играчка. Беше като мостра. Има копчета, натискат се, но няма платка, няма батерия. Просто от онези мостри, които в чужбина слагат по магазините, за да не открадне някой техниката“, посочи Георги. 

Той веднага пише мейл на изпращача, но отговор не последвал

Свързва се с куриерската фирма и заявява, че иска да върне пратката, която е взел преди около час. Сега телефонът играчка пътува за Китай, но не е ясно дали човекът ще си получи парите, които е дал - 1055 лв. „Политиката на подобни сайтове е да потвърдиш поръчка при пристигане или пък да откажеш, така парите се връщат. Не знам обаче дали това ще се случи и ако се случи, колко време ще мине“, коментира той. 

Сега Георги ще търси друг подарък на съпругата си, опарен от онлайн капаните. Той съветва всички да пазаруват в интернет само от проверени сайтове, а поръчките да не надвишават 300 лв., тъй като рискът е повече от голям. 

Статистиката сочи, че

само 21% от хората все още предпочитат доброто старо пазаруване

в обикновен магазин.

Процентът на „класиците“ намалява с всяка изминала година. Пропорционално се увеличава броят на измамените и подведените при онлайн шопинга, като проучванията показват, че всеки втори поне веднъж е попадал в подобен капан. 

Специалистите съветват хората да бъдат много бдителни, особено с китайските некачествени стоки, които заливат пазара, особено в периоди на празници. 

 

Фалшиви обяви за къщи за гости дебнат в мрежата

Съществува сериозен риск потребителите да станат жертва на нелоялни търговски практики и измами, ако тепърва решат да направят резервации за посрещането извън дома на Коледа и Нова година. За това предупреждава Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“, след като стана ясно, че пакетите за настаняване у нас в хотели с празнични програми и СПА и уелнес центрове, както и в къщи за гости за празниците са изчерпани. Според проучване направените записвания за пътувания в този период са около 560 000.  

ГАБРИЕЛА РУМЕНОВА

 

Най-голям е рискът при резервация на къща за гости - едно от най-търсените места за настаняване за посрещането на Коледа и Нова година. Ако все пак туристите решат да потърсят оферти и да направят резервация дни преди празниците, важно е да направят някои предварителни проверки и проучвания.

В момента оферти за наемане на къщи за гости могат да бъдат открити по-скоро в сайтове за безплатни обяви или подобни платформи, а цените на някои от тях могат да изненадат със своята атрактивност, особено на фона на отчетеното поскъпване на услугите в сектора средно с 11-17% за година.

Освен цената, друг ориентир за истинността на обявата за наемане на къща за гости могат да бъдат снимките. Понякога те са на реално съществуваща къща за гости, със същото име като в офертата фантом, която може да бъде открита за наемане в специализирани търсачки, но на значително по-висока цена. Друг път изображенията са свалени от банки със снимки или от съвсем други обекти за настаняване. 

В някои случаи не се посочва точен адрес на къщата и се прави уговорка, че при наближаването на датата на резервацията допълнително ще се изпратят координати или собственикът ще ви посрещне някъде по пътя и ще ви заведе до мястото. Накрая се оказва, че става дума за несъществуващи къщи фантоми или за реални къщи за гости, които обаче са на друг собственик.

За да не попаднете в капан при резервиране на къщи за гости, на първо място проверете дали обектът фигурира в регистъра на Министерството на туризма, поместен на официалната интернет страница на ведомството. Преди да направите резервацията, се свържете с къщата и се уверете, че офертата е пусната от там и че става дума за точно това място за настаняване, на посочения адрес. След превеждането на капарото позвънете в къщата за гости, за да потвърдите получаването на сумата и наличието на резервация на ваше име. Запазете всички платежни документи и писмена кореспонденция във връзка с резервацията, извършвани уточнения или промени по нея. Преди да тръгнете отново, се обадете в къщата за гости, за да сте сигурни, че ви очакват.  

Има случаи, в които особено за празниците, обикновени хотели се рекламират като СПА и уелнес центрове. Те обаче нямат нито необходимите условия, нито нужния персонал, за да предоставят такъв род услуги. Когато изберете подобен туристически обект, преди резервацията направете справка в съответния регистър, за да се уверите, че мястото има такава категоризация.

 

Пиян апаш изпи млякото за Добрия старец

Мъртвопиян апаш се върна в дома, който е обрал, за да допие млякото, оставено от дете за добрия белобрад старец. Случаят е от миналата година в Пловдив и се разиграл в „Смирненски“, научи „Марица“.  В бюлетина на МВР присъства като поредната домова кражба, но по време на съдебното заседание срещу арестувания крадец стават ясни подробности. Той обяснява, че подбрал апартамента случайно. Преди кражбата бил обърнал няколко чаши уиски. Вече мъртвопиян, нахлул вътре.

По спомените му, жилището било празно, като вероятно обитателите са били на гости. Той тършувал, успял да вземе пари и малко бижута, след което тръгнал да излиза. Видял обаче оставено мляко на маса до елхата. Тъй като искал да изтрезнее, го изпил и се изнесъл. В апартамента обаче имало видеонаблюдение. След подаден сигнал в полицията след няколко дни крадецът се озовал в ареста.

Първоначално отричал да е виновен, повтарял че бил много пиян и нищо не помни от онази вечер. В съдебната зала пуснали клип със заснетата кражба, като дори и самият апаш не мо​гъл да се познае. В крайна сметка, е осъден да лежи в затвора заради предишни натрупани черни точки от кражби.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
11 коментара
Krumova

Krumova

11.10.2023 | 18:32

Истински ад е да работиш на това място. Постоянен стрес заради непрестанните проверки, а когато почувстваш, че просто те използват става още по-нетърпино.

Отговори
0 0
Zafirov

Zafirov

10.10.2023 | 23:18

Постоянно ни викат на разпит от Службите, а работодалят ни се крие! Не ни плаща!

Отговори
0 0
Hrisi Dimova

Hrisi Dimova

27.09.2023 | 00:34

Обявяват се лъжливи адреси, но всички знаят, че истинския адрес на Зи Кепитал ООД e Гр. Сливен бул.Тракия 58

Отговори
0 0
Davidovich

Davidovich

26.09.2023 | 01:04

Има повдигнати обвинения срещу служители, които нямат вина за нищо!

Отговори
0 0
Trifon

Trifon

24.09.2023 | 23:44

Шефът не пази служителите си! Постоянно ни викат на разпит от Службите, а работодалят ни се крие!

Отговори
0 0
Simona

Simona

22.09.2023 | 14:27

Много досадни производства има в СДВР и ГДБОП заради сигнали от други държави. Масово напускат колеги, защото шефовете са записвали какво правят и искат да дадат записите от развоговри и камери като доказателства за да се измъкнат от оговорност.

Отговори
0 0
Hristov

Hristov

19.09.2023 | 00:08

До съвсем скоро работех в Зи Кепитал ЕООД. ГДБОП и ДАНС постоянно правеха акции в офиса и ни стряскаха.

Отговори
0 0
Ваня Миланова

Ваня Миланова

17.09.2023 | 14:19

Зи Кепитал ООД са много неекоректни работодатели.

Отговори
0 0
А КОЙ е виновен?

А КОЙ е виновен?

03.12.2022 | 16:12

Клиента, който няма никакви права? Китай е навсякъде, но превенцията, наказанието за измама - това е там, където има ред и законите се спазват. Защото при редовни "грешки" - доставчика просто фалира и изчезва. Завинаги. Затова сме на туй дередже - защото за всеки грабеж и измама си имаме оправдание. Само се позаинтерисувай една фирма като "Амазон" колко клиенти има. И стоката им е и китайска. Това искат клиентите, това им доставят. Но не ментета/фалшификати/.

Отговори
1 2
Да бе, държавата виновна.

Да бе, държавата виновна.

03.12.2022 | 15:58

Все едно там дето си писал китайците не са стигнали. Просто за тях Айфон 12 не е чак толкова скъп, има още два след него.

Отговори
0 1

Анкета

Ще има ли ротация на кабинета или отиваме на избори?