Доц. Атанас Мангъров: СЗО преувеличава за маймунската шарка
- 22:40, 16.08.2024
- 1365
- 0
Специалистът по инфекциозни болести доцент Атанас Мангъров изрази загриженост относно подхода на Световната здравна организация (СЗО) спрямо разпространението на маймунската шарка. Според него реакцията на организацията е пресилена и има опасност ситуацията да се развие по подобен начин, както беше с пандемията от COVID-19. Той подчерта, че производителите на ваксини са тези, които най-много се възползват от създаденото напрежение, пише dunavmost.com.
Мангъров обясни, че макар и ваксина за маймунската шарка да няма, съществуват ваксини, предназначени за вариолата, които могат да се използват за профилактика. Въпреки това, той подчерта, че тези ваксини все още се проучват и имат сериозни странични ефекти. Според инфекциониста, те не трябва да се прилагат масово, а само за ограничен кръг от хора, които са в рискови групи.
Сред тези рискови групи доц. Мангъров посочи хората, живеещи в условия на бедност и в райони, където заболяването е широко разпространено, както и хомосексуалните мъже и проституиращите. Специалистът подчерта, че именно тези групи са най-засегнати от болестта и трябва да бъдат цел на евентуална ваксинация.
Инфекционистът предостави и информация за вируса на маймунската шарка. Открит още през 1958 година, този вирус принадлежи към групата на т.нар. покс вируси, включително и вируса на едрата шарка. Първите регистрирани случаи на заболели хора са от 1970 година. Мангъров обясни, че заболяването започва с общо неразположение, отпадналост, болки в мускулите и гърлото. Един-два дни след тези симптоми се появява характерен мехурчест обрив, който може да се разпространи по крайниците и гениталиите.
Заболяването продължава от три до четири седмици, като в повечето случаи протича леко. Въпреки това, Мангъров посочи, че са възможни и по-тежки случаи. По време на епидемията през 2022 година, заболяването засегна предимно хомосексуални мъже, но сега вирусът засяга и други групи от населението.
„Това, което е характерно за този вирус, е, че заразяването изисква много близък контакт – кожа в кожа, лигавица в лигавица или по въздушно-капков път, но отново трябва да има много близък контакт“, подчерта доц. Мангъров.