2374

ДБ се включи в области, в които може да има максимален принос

Логиката на нашето участие в кабинета беше подчинена на това да се включим в области, за които усещаме, че можем да дадем максимален принос. Това заяви съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов в интервю за предаването “Политически некоректно” по БНР. И напомни, че по искане на Обединението всяка от формациите подписа споразумението двустранно, с мандатоносителя, а не всички формации заедно. 

Иванов уточни, че и от двете страни в преговорите с “Продължаваме промяната” е имало съгласие за конкретните области, в които “Демократична България” ще вземе участие - правосъдие, електронно управление и околна среда. 

“От наша гледна точна въпросът не беше какво ще вземем, а какво можем да дадем. Това управление ще бъде много трудно и може да се окаже, че по един или друг начин има преходен характер, защото ще бъде конструкция изключение. Ще послужи като мост от епохата на Бойко Борисов и новата политическа конструкция”, каза той и допълни, че оформянето на управлението като нещо стабилно може да се случи след местните избори. 

Иванов изтъкна, че участието на формацията в това управление може да се оправдае само чрез резултати. И посочи, че формиралата се конструкция е безалтернативна и е единствената възможна за фундаменталната цел - управление без ГЕРБ и ДПС. 

“Ние имаме нужда да оправдаваме всяко едно наше действие. Да, това е трудна конструкция, тя може да бъде подлагана на всякакви критики. Но за мен е важно да мога да оправдая участието ни пред избирателите. За мен е важно да кажа пред избирателите, че сме поели конкретни ангажименти и смятаме, че ще можем да ги свършим в това управление”, допълни той. 

Реформата на службите е изключително важен приоритет за “Демократична България”, каза още нейният съпредседател. Като подчерта, че този сектор трябва да се балансира така, че да има гарантиран парламентарен контрол над силовите ведомства. 

Христо Иванов припомни позицията на “Демократична България”, че реформата в КПКОНПИ е задължителна и че първата стъпка за смяната на главния  прокурор е нов състав на Висшия съдебен съвет. Но предупреди, че  реформирането на прокуратурата ще бъде по-сложно от желаното и няма да стане в рамките на 3 месеца. В същото време обаче ДБ няма да отстъпи от този свой основен приоритет и да приеме опити за отмяна на реформите за по-късно, “защото има някакви други неща за вършене”. “Защото тези други неша няма да могат да доведат до резултат, а резултатът е осъдителни присъди”, допълни той. 

Христо Иванов смята, че предложението на “Продължаваме промяната”  представители на всяка формация от коалицията да има свои съветници  в министерства, оглавени от друга формация, ще бъде работещо само ако тези хора могат да комуникират дневния ред на министъра с мнозинството. “Ролята на тези фигури тепърва ще се изяснява. Ако те се държат като надзорници, ако те са някакви политкомисари с безполезна функция, един министър има хиляди начини да ги изолира. Затова нашата стратегия ще бъде това да са полезни като координатори хора, които комуникират между екипа и нас с оглед формирането на политика”, каза още той. 

“Това е сложна коалиция в името на нещо много просто - да се възстанови парламентаризмът в България”, каза по-рано за “Неделя 150” на БНР зам.-председателят на парламентарната група на “Демократична България” Атанас Славов .

“Министрите ще бъдат подлагани на редовен парламентарен контрол. Имаме споразумение парламентарните комисии да осигуряват един вид независим контрол над министрите”, добави Славов. 

 

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?