Дадоха концесия за злато, еколозите нащрек
- 16:41, 20.10.2009
- 1662
- 1
Комплексно разрешително от Министерството на околната среда и водите е получила канадската "Дънди прешъс метълс", която стопанисва мината в Челопеч за добив на злато чрез цианидна технология. Заявените инвестиции са за 150 млн. долара, а технологията на извличане на ценните метали, която ще се прилага от инвеститорите, е оценена като безвредна и единствената икономически целесъобразна.
Според еколозите от коалиция "България без цианиди", която включва 8 неправителствени организации, това обаче не е точно така. Аргументите на инвеститорите са, че съдържанието на цианид ще е по-малко от 1 грам на литър вода, което е много под нормите в Европейския съюз. Според Васил Къдринов от "Зелените" обаче, ако от големи количества от отровата се умира моментално, малките концентрации в питейната вода водят до ракови образувания и бавна и мъчителна смърт.
Такава опасност има за десетки хиляди души по поречията на реките Тополница и Марица в онези части, преминаващи на територията на област Пазарджик, ако минните компании започнат да промиват ценните метали с цианидни разтвори. Досега в мината в Челопеч се използвала флуидна технология - рудата се разбива на малки парчета и се промива чрез вода. По този начин се извличат по-малки количества злато, но няма опасност за здравето и живота на хората.
Според зелените цианидната технология е забранена в САЩ и никога не е разрешавана в Европа и се използва единствено в някои африкански държави от инвеститори, които искат по-бързи и големи печалби. Дава се за пример инцидент с мината Байа Маре в Румъния, която през 2001 г. е изтровила рибата в река Тиса, а след това е отровила общо 2000 км от водите, вливащи се в река Дунав.
Преди време, когато представяха резултати от откритията си в находищата, които проучват, инвеститорите обявиха, че ако не използват цианидната технология, количествата на добива няма да оправдаят инвестицията им в разработването на мините. От "България без цианиди" обаче пресмятат, че печалбата от използването на опасната технология е около 20% повече и не оправдава рисковете за хората в района. За населението на Челопеч опасност няма, защото резервоарът, в който ще се съхранява цианидът е под населеното място. Ако при някой проливен дъжд обаче резервоарът се скъса и изтече по река Тополница, се създава риск за живеещите в района на Пазарджик и Пловдив, които черпят питейната си вода от подпочвените води, считат еколози.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.