4020

Да срещнеш президента Тръмп очи в очи

"Марица" откри трима пловдивчани, които споделиха своите впечатления от срещите си с новия стопанин на Белия дом

Малцина българи могат да се похвалят, че са се срещали очи в очи с новия президент на САЩ Доналд Тръмп. На приключилите избори повечето наши сънародници, които живеят в Америка, със сигурност са гласували за него, заяви пред "Марица" проф. Никола Алтънков, дългогодишен преподавател в университета в Калифорния. Професорът обяснява това с нетърпимостта на Тръмп към новата вълна нелегални емигранти, наводнили САЩ, а така и с харизмата и куража му да казва неудобни истини. 

„Българите клонят повече към Доналд Тръмп. Преди няколко месеца в САЩ се срещнах с наши сънародници, които промениха възгледите си. От заклети демократи и хора, гласували за Клинтън и Обама, рязко преминаха в лагера на „тръмпистите“, твърди и журналистът Георги Тошев.

Самият Тръмп по време на срещата си в Белия дом през първия му президентски мандат през ноември 2019 г. с тогавашния премиер Бойко Борисов се изказа много ласкаво за сънародниците ни. "Визите за български граждани може да паднат. Имаме страхотно приятелство с България, много българи живеят тук, те са чудесни хора", заяви тогава милиардерът.

"Марица" откри трима пловдивчани, които споделиха своите впечатления от срещите си с новия стопанин на Белия дом.

Д-р Каназирска: В успеха му има Божия намеса

"Била съм четири пъти на традиционната молитвена закуска, на която е присъствал Доналд Тръмп. В предишния си мандат той беше изумителен президент - казвам го като гражданка на САЩ, зависим от икономиката на страната. По време на ковид пандемията бях в Америка, не можех да се прибера в България заради рестриктивните мерки. Тогава всички се удивлявахме как Тръмп се справяше със ситуацията - беше президент на всички, успокояваше нацията, беше като неин баща в онзи тежък момент, когато хората не знаеха какво да правят. Да не говорим, че по време на мандата му нямаше световни конфликти, а след това избухнаха две ужасни войни."

Това заяви ден след изборите в САЩ д-р Мария Каназирска, пловдивчанка, работила дълги години в Харвардския университет заедно със съпруга си проф. Петър Василев.

"Искам да изтъкна подема на целия американски народ, който действително жадуваше промяна. Затова е толкова важно писмото към Тръмп, отправено от Мишел и Барак Обама, което е призив за помирение, както и признание за голямото разделение на американската нация, а и на света", подчерта д-р Каназирска. - В издигането на Тръмп, в категоричната му победа на тези избори   действително има Божия намеса - целият свят видя как куршумът летеше към дясното му ухо, но той оцеля. Това човешка ръка не може да го нагласи. Най-сетне трябваше да се появи един политик, който да говори открито - смята пловдивчанката. - Със съпруга ми отидохме в САЩ през 1983 г. - по времето на Рейгън, една златна епоха, която ни даде шанс за успех. Сега е огромна надеждата, че могат да се върнат добрите времена, хората в САЩ наистина жадуват за промяна - добър живот с водещ фактор ценностите. Убедена съм, че днешният ден бележи нова ера за Америка, а и за света, ако и другите народи поискат. Имаме нужда от помирение, подаване на ръка", убедена е д-р Каназирска.

Преводачът проф. Йонко Мермерски:  Като бяла врана е сред лъжливите политици

"Дони, както наричам Тръмп, е много земен човек. Не се дистанцира, не поставя граници. Предразполага дори начинът, по който  се ръкува - хваща ръката на събеседника и стиска здраво. Говори естествено, дори има например навика след първоначалното запознаване да те потупа по рамото. За разлика от него, бившият президент Барак Обама се държи доста дистанцирано, дори на неформално събитие."  

Така описва Доналд Тръмп проф. Йонко Мермерски, който беше преводач на срещата през ноември 2019 г. на тогавашния американски президент и премиера Бойко Борисов. 

По време на срещата, извън протокола, Тръмп дори заявил на българина: "Щом знаеш, значи ще ходим при Владимир!". Казах окей и се посмяхме. Но тогава демократите вдигнаха пушилка, че едва ли не Тръмп бил марионетка на Путин, и визитата не се случи".

"Срещата с Борисов продължи повече от час вместо 20 минути. Беше изключително да наблюдавам - двамата са много изкусни комуникатори, разговорът беше много приятен и свободен, искаше ми се да не свършва. Всеки получи информацията, която му беше необходима. Комуникацията беше дружелюбна, ледовете се стопиха много бързо. Разговорът беше човешки", връща лентата проф. Мермерски.

Според него хората подценяват Тръмп, защото той пуска неочаквани лафове, хиперболи, за които медиите се хващат и го обявяват за некомпетентен. Но този начин на комуникация е обичаен за човек, който е бил цял живот в ефир. 

"Спечели тези избори с това, че казва си нещата такива, каквито са, за разлика от негови колеги политици, които говорят откровени лъжи с много изискан език. Но на хората им писна да слушат лъжи, пакетирани красиво", убеден е Мермерски.

"Дони е много по-отворен, за разлика от негови колеги, които правят бели и ги крият. Наистина е като бяла врана в света на политиката, чупи правилата, но в добра посока. Самите американци казват: Демокрацията умира в тъмнина! А точно тия, които твърдят, че спасяват демокрацията, създават пълна тъмница - криха състоянието на Джо Байдън пет години. Добре че дойде бялата врана Доналд, за да спаси демокрацията", категоричен е  преводачът на Тръмп.

Борислав Инчев: Върна самочувствието на американците

Бившият кмет на район "Южен" и настоящ общински съветник Борислав Инчев присъствал на молитвената закуска в САЩ през 2020 г., на която главен герой бил тогавашният президент Доналд Тръмп.  

"Изключително радостен съм, че имах тази възможност. Тогава  видях на живо Тръмп", сподели Инчев, който се озовал в зала с над 2000 души от цял свят.

"Ще помня това събитие цял живот, атмосферата беше изключително позитивна, а Доналд Тръмп, тогава действащ президент, отправи важни и силни послания. Те въздействаха на присъстващите, част от които дори скандираха името му - разказа Инчев. - Голямото постижение на новия президент е в това, че върна част от загубеното самочувствие на американците, най-вече на обикновените хора. Изключително важно послание е връщането на производствената икономика в САЩ. Победата на Тръмп е ключова, тъй като той спечели не само народния вот в по-голямата част от щатите, дори такива, доминирани от демократите, но и над 300 електорални гласа при нужни 270", коментира още съветникът от "Браво, Пловдив".

 

 

 

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?