3,2 млн. лв. заплата в България, кой я получава
- 07:00, 05.09.2024
- 1247
- 0
Петима българи са получавали заплати в милиони месечно миналата година, а през 2022 г. е отчетена рекордната сума на месечно възнаграждение на един от тях - 3.2 милиона. Това показват данни на НАП, получени от "Медиапул" по Закона за достъп до обществена информация.
Мнозинството българи обаче остават далеч от подобни суми. Според данните на НАП 88% от работещите миналата година са взимали заплата до 3000 лв. на месец. В същото време гладът за кадри при нискоквалифицирания труд става все по-голям.
Макар за повечето хора месечна заплата от 3,2 милиона лева да звучи шокиращо, то за Николай Николов, който е собственичка на фирма за подбор на кадри, обяснение има. "Това са по-скоро компании от средно големи към големи. Български дружества или такива с българско участие. Могат да са в областта на минното дело, енергетика", казва той пред БНТ.
Според експерта подобна заплата може да си позволи дружество с приход не по-малък от 80-100 милиона лева. "В една компания не повече от един или двама души биха могли да получават такова възнаграждение. Това е или управител на фирмата или съсобственик, който може да работи и като управител на високо ниво", добавя Николов.
Данните на НАП показват, че миналата година у нас топ пет служителите са взимали заплати между 17 и 27 милиона лева годишно. Според експерти част от сумата се формира на базата на поне един голям финансов бонус. Също така теоретично по този начин може да се спести данък дивидент.
"Фирмата плаща 10% данък печалба и съответно, ако бъде взета сумата от управителя и собственика на фирмата като дивидент, се дължат още 5% данък дивидент. Това общо прави 15 на сто, сравнено с 10% данък общ доход по трудово правоотношение. Биха могли да спестят една сума от 5%, която върху 20-30 милиона си е много сериозно число", обясни още Николай Николов.
Високоплатените българи, получавали между 50 000 и 100 000 лв. на месец, са средно 1600 души, а хората със заплати над 20 000 лв. са под 1% от населението.
Масово обаче заплатите в страната са до 2000 лв., а близо до минималната са получавали малко над един милион работници. За тези заплати желаещите да работят се топят. През последната половин година най-сериозен глад за кадри има при нискоквалифицираната заетост, като складова дейност, логистика и строителство.
"Ние сме свидетели през последните седмици на нула кандидати за обява за работа с добри възнаграждения около 2000 лв. чисто", посочи Николай Николов.
От туристическия бранш също усещат сериозна криза. "Дефицитът е огромен и ще става все по-голям. Дори вече няма желаещи за собственици на хотели", каза хотелиерът Георги Цветков.
Този сезон възнагражденията са с около 25-30 процента нагоре, а най-нископлатените позиции започват от 1 500 лв. "Горна граница буквално няма. Може да стигне до 10 000 за висш мениджър или някой много талантлив готвач", добави Цветков.
Въпреки кризата за персонал от бранша все пак гледат с оптимизъм към сезон 2025, тъй като има направени резервации още отсега.