Наши тирове окупират Европарламента

Президентът Радев, премиерът Борисов и евродепутати подкрепят протеста на превозвачите срещу пакета "Макрон"

Шестстотин  български  шофьори на тирове  ще окупират  утре  сградата на Европарламента  в Брюксел с искането да не се гласуват  промените в  организацията на международните превози, предложени от президента на Франция Еманюел Макрон. 

Два чартърни самолета  излитат в 6 часа сутринта от София за Белгия с 360 протестиращи на борда. Останалите наши колеги ще  пристигнат с тировете  на  пл. „Люксембург”, където ни е разрешен протестът. Надявам се, че членовете на транспортната комисия ще проявят лоялност и от пакета „Макрон” ще отпаднат всички некоректни предложения, които ощетяват българския бранш”, коментира  вчера  за "Марица" Петко Ангелов, председател на Камарата на автомобилните превозвачи в България.  

Това е първата международна стачка, в която България участва, откакто е  приета в ЕС. В нея ще се включат  всички  български фирми за международни товарни превози, сред които са  и пловдивските „Петко Ангелов БГ” и ПИМК.   Председателят на Асоциацията на българските предприятия за международни превози Георги Петърнейчев увери, че са получили разрешение от белгийските власти  за протест на 150 тира.  Против плана „Макрон” възразяват  превозвачите от Румъния, Латвия, Литва, Полша, Хърватия. 

Българските евродепутати Андрей Новаков (ГЕРБ) и Ангел Джамбазки (ВМРО)  застават категорично в подкрепа  на бранша. Според Андрей Новаков  правилата, записани  в плана „Макрон”, са направени за делтапланеристи, които трябва да  прелитат през границите. 

Българското правителство подкрепя категорично исканията на българските превозвачи срещу пакет "Мобилност“, стана ясно вчера след среща на премиера Бойко Борисов с министър Росен Желязков, който ще се включи в протеста и ще участва в заседанието на транспортната комисия в ЕП.
Президентът Румен Радев изрази абсолютната си подкрепа към исканията и предприетите действия от страна на българските превозвачи.  

"""""""""""""КОНТРА 

Конфликтният пакет „Мобилност” вече е одобрен от Съвета на транспортните министри  на ЕС през декември и на 10 януари ще се обсъжда в транспортната комисия  към Европарламента. Протестиращите се надяват да отпадне задължението да  се връщат в страната на всеки четири седмици, както и условието  почивката да бъде извън кабината на камиона. Шофьорите твърдят, че тази организация е неизгодна, защото ще  губят пари, а мотелите, в които могат да нощуват, нямат охраняеми паркинги, където биха могли да оставят на сигурно тировете.

ТЕКСТ ПОД СНИМКА:

Петко Ангелов

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?