Пуснаха в Дунав над 7000 3-месечни моруни

Над 7000 тримесечни риби от критично застрашения вид моруна поеха своя път от Белене през делтата на Дунав към Черно море. Инициативата за биологичното разнообразие в родното Черноморие е дело на българския клон на екологичната организация WWF.

Пуснатите моруни са отгледани в български развъдник, като са маркирани, за да може по-лесно да се следи развитието им в естествена среда.

Моруните са с генетично доказан дунавски произход. Това е важно както за тяхното приспособяване към особеностите на околната среда, така и като гаранция, че местните популации не са изложени на допълнителен риск с пускането на чужди видове.“, коментира ихтиологът Стоян Михов, ръководител на практика „Води“ във WWF.

Международният съюз за защита на природата класифицира есетрите като най-застрашената група от видове в света. Затова в продължение на много години WWF България работи за опазването на техните естествени местообитания.

Това не е първата акция на организацията, свързана с есетрите. През 2015 година пуска в басейна на река Дунав 50 000 есетрови риби от вида чига, а през 2019 -та 20 000 руски есетри.

Есетровите риби живеят дълго, но се размножават рядко – едва няколко пъти за целия си жизнен цикъл. Затова и по закон са забранени за улов.

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?