На този ден: Берлинският договор прекроява границите на България

На този ден преди 142 г. е подписан кошмарният за България Берлински договор, уреждащ промените в положението на Османската империя след Руско-турската война (1877-1878). Той е резултат от споразумението между представителите на Великите сили, постигнато на 13 юни същата година в двореца Радзвил.

Договорът се състои от 64 члена, които анулират клаузите на Санстефанския мирен договор между Русия и Османската империя. Първите 12 члена на договора се отнасят за Княжество България.

Берлинският договор запазва статута на Българското княжество, предвиден от Санстефанския договор, но намалява неколкократно територията му. Ограничава я до земите между р. Дунав и Стара планина заедно с тогавашния софийски санджак, с което страната губи територии колкото днешна Хърватия.

В новото уреждане на България след Освобождението обаче съществува един любопитен и малко известен факт. На конгреса в Берлин руската делегация прилага дребна, но значима за българите хитрост. Тя тихомълком е наложила да се приеме за граница между Княжество България и Източна Румелия не билото на Стара планина, а вододелът, минаващ по Стара планина между Северна и Южна България. Никой не е хванал уловката, че по този начин целият водосборен район на река Искър се включва в Северна България.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Zax

Zax

13.07.2020 | 13:57

НА този ден в Берлин, България се спасява от руската мечка и нейното желание да остане на балканите завинаги.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?