Милиони се отопляват на твърдо гориво. Има ли алтернатива?

Около 40% от българите се отопляват на дърва и въглища, а 38% - на ток, сочи проучване на "Маркет линкс".  Данните изнесе по време на вчерашната дискусия Ивайло Хлебаров от екологичното сдружение "За земята".  Той добави, че  тенденцията е броят да се увеличава и това ще допринесе за по-сериозно замърсяване на въздуха. Екологът бе категоричен, че за решаването на този проблем е необходимо обществеността да оказва системен и сериозен натиск на местната власт. 
"По повод замърсеността на въздуха от Министерството на околната среда и водите са уведомили всички общини, че трябва да създадат на място обществен екип, който да обсъди този проблем и да набележи мерки за решаването му. В него освен представители на властта трябва да влязат експерти, представители на неправителствени организации и бизнеса. За да бъде работата му ефективна, е необходимо всички заинтересувани да работят в синхрон, а не формално. На този етап това се наблюдава само в София благодарение на действията на обществените организации", разказа Хлебаров. Той добави, че проблемът с отоплението през студените зимни месеци остава много важен за чистотата на въздуха.
"Необходимо е най-сетне да се формулират точно понятието енергийна бедност. След това ще се въведат критериите за хората, които попадат в нея, и след това да се изработи стратегия за решаването на проблемите им", каза още Ивайло Хлебаров. Според него сегашната  политика да се отпускат средства, с които да си купуват дърва и въглища, трябва да се промени изцяло и да се помисли как да се отопляват по начини, които не замърсяват толкова въздуха.
"Стигна се дотам еколози да изследват състоянието на кюмбетата за отопление, които се произвеждат в квартал "Столипиново"  и как да бъдат направени по- ефективни, за да мърсят по-малко. Това не решава въобще проблема, след като отоплението на дърва и въглища остава", категоричен бе Ивайло Хлебаров.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?