Следвайте ни

Кога имаме право на обезщетения за безработица?

viber icon

Тодор Капитанов, юрист, Национален секретар на КНСБ, консултант и специалист по публични лекции в областта на трудовите и социални въпроси, комуникациите и публичния сектор отговаря на въпроси по Трудово право в рубриката за правни консултации на вестник Труд.

Въпрос: "Имам ли право на парични обезщетения за безработица, ако ме съкратят по време на срока на изпитване? Ако отговорът е да, за какъв период от време", пита Пл. Атанасов от Плевен.

Отговор: Съгласно чл. 67 от Кодекса на труда (КТ), трудовият договор може да бъде сключен: 1. за неопределено време; 2. като срочен трудов договор. В чл. 70, ал. 1 от КТ е предвидено, че окончателното приемане на работа на работника или служителя може да се предшества от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Основното предназначение на срока за изпитване е страната, в чиято полза е уговорен да се увери, че работата е подходяща за съответното лице, че се изпълнява съгласно условията и изискванията, определени от работодателя. Трудовият договор може да бъде сключен за неопределено време или като срочен трудов договор. До изтичане срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие – чл.71, ал.1 от КТ. След изтичане на срока за изпитване, остава да действа срокът на договора.

Още от категорията

Виж всички

Коментари (4)

да

18.07.2019 | 16:44

Ако ти е плащал работодателя осигуровки за безработица и си работил преди беше минимум 9 месеца, а сега 1 година, после като безработен може да вземаш до три месеца преди по 7, 20лв. на работен ден, а сега по 9лв. Като трябва да се регистрираш на ТБ, а после да припкаш да се регистрираш и при НОИ, като за тия 3 месеца ще ти поемат и осигуровките и до там после спасявай се сам!

Отговори
0 0

хак

18.07.2019 | 10:09

некой е хакнал статията

Отговори
0 0

Елма

18.07.2019 | 09:34

Осигурителен стаж с осигуряване за безработица за времето след 31 декември 2001 г. (години) Срок на изплащане на обезщетението (месеци) до 3 години 4 от 3 години и 1 ден до 7 години 6 от 7 години и 1 ден до 11 години 8 от 11 години и 1 ден до 15 години 10 над 15 години 12

Отговори
0 0

сс

18.07.2019 | 08:48

Човека какво пита, юриста какво му отговаря!! Или от статията е останала по-погрешка само 1/3?

Отговори
3 0

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай

Анкета

Ако Община Пловдив разполага с 50 млн. лева за строителство догодина, с какво да започне?