2374

Изненада! Нова година в Истанбул по-евтина, отколкото в Девин

Къщите за гости са препълнени

Тридневната ваканция за Нова година излиза с 15 на сто по-евтина в Истанбул, отколкото в Девин. Това пресметна „Монитор“ на базата на оферти в платформите за онлайн резервации. Въпреки това България остава най-предпочитаната дестинация за нашенци заради сериозните противоепидемични ограничения зад граница. На най-значителен интерес се радват къщите за гости, които отдавна са препълнени за празника.

Хотелите у нас обаче ще посрещнат по-малко гости за Нова година заради значително по-високите цени на нощувките в сравнение с къщите за гости и уединението, което предлагат. Така на практика петдневна ваканция в Девин с включени закуски и новогодишна вечеря при настаняване в двойна лукс стая ще струва на нашенци 624 лева. Гостите на хотела ще могат да се насладят още на късна закуска в първия ден от новата година, напитка за „добре дошли“, афтърпарти с шампанско в местен бар и спа пакет, в който влизат басейн с минерална вода, джакузи, сауна, зона за релакс и фитнес.

За сравнение почивката в 5-звезден хотел в турската столица излиза с около стотачка по-евтино. В предложението на туристическа агенция са включени 3 нощувки със закуски, транспорт с автобус, водач по време на пътуването, посещение на джамията Селимие и време за шопинг в Одрин. Цената на ориенталското празненство е 380 лева, ако обаче решим да отбележим Нова година в ресторанта на хотела, трябва да доплатим още 150 лева за куверт.

Така цената на организираното пътуване достига 530 лева или с 15% по-малко от тази в Девин. Макар офертите в южната ни съседка да са толкова примамливи, съпредседателят на Обединение „Бъдеще за туризма“ Павлина Илиева пояснява, че хората, които са решили да пътуват за празниците, са се насочили основно към Малдивите, Египет Дубай или Доминикана. Всички тези чартъри обаче са изправени пред опасността да бъдат отменени. Припомняме, че новият и изключително заразен щам на COVID-19 – Омикрон, „замрази“ над 7000 полета в световен мащаб.

"Браншът и клиентите започват да се нагласят според новата обстановка, вследствие на което се промениха изцяло нагласата и предложенията за пътуване. За наша радост бих казала, че секторът бързо се насочи към държави, в които пътуването става по-лесно – с ясни правила, които са в много дълъг период от време", обясни тя в ефира на БНТ.

По думите й най-големият удар за бизнеса идва от чужбина, тъй като големи пазари като Германия и Русия в момента са затворени за пътувания към България, което създава сериозни проблеми на големите хотели. За сметка на това се оказва, че британските туристи са се завърнали в зимните ни курорти след близо две години отсъствие.

Припомняме, че първите чартъри от Великобритания пристигнаха на 19 декември. Седмица по-късно пък са кацнали още 6 самолета с туристи, които ще посрещнат Нова година в България, предава travelnews.bg. Полетите са основно от Лондон, Манчестър, Нюкасъл, Бирмингам, Бристол и Ийст Мидландс. Другият голям туроператор - Crystal Ski Holidays (част от TUI UK), също стартира програмите си до България. Хотелиерите и туроператорите очакват наплив на гости от Острова към зимните ни курорти заради ограниченията, които налагат Франция, Италия и Австрия.

„Има голям шанс да привлечем повече британци в България, но за съжаление паниката от щама Омикрон дава отражение и хората се отказват в последния момент“, коментира изпълнителният директор на Balkan Holidays Александър Стоянов.

Преди пандемията именно Великобритания бе най-големият чуждестранен пазар за зимните ни курорти.
Според статистиката на Министерството на туризма през сезон 2018/2019 г. у нас са пристигнали над 93 000 британски туристи, които са се възползвали от достъпната среда за ски и сноуборд. Обединеното кралство е вторият най-важен пазар и за летния ни туризъм след Германия.

Всички чужденци, а също и българи, избрали да прекарат празниците у нас, ще трябва да се съобразят и с новите по-високи цени в ски зоните, които са в сила от 26 декември. Така дневната лифт карта за възрастен в Банско например вече се търгува за 79 лева. Ученици от 13 до 19 години и пенсионерите следва да заплатят с 4 лева по-малко. Лифт картите за децата до 7-годишна възраст и за възрастните над 75 години са по левче, а за децата между 7 и 12 години – 43 лева. Цените за дневните лифт карти в Боровец се увеличават от 62 на 75 лева за възрастен, а цената за нощното каране вече ще бъде по 40 лева за възрастен вместо досегашните 30 лева.

В Пампорово цената на еднодневна лифт карта вече е 75 лева за възрастни 59 лева за младежи и 45 лева за деца. От управата на курорта информират, че за този зимен сезон новата полудневна карта ще увеличи времето за каране по пистите с 45 минути, стартирайки от 11,45 до 16,30 часа. Отстъпки са предвидени при закупуване предварително онлайн на ски услуги като лифт карти, инструктор или наемно оборудване. На територията на комплекса са монтирани допълнителни станции за безконтактно получаване на лифт карти чрез сканиране на QR код.

Планината се оказва по-предпочитано място от българите за празника, отколкото морето. Всички места за настаняване в Странджа ще работят за Нова година, като са резервирани още през лятото. В същото време обаче в елитния ни морски курорт Слънчев бряг няма да отвори нито един хотел, съобщи междувременно БНТ.

Собствениците на местата за настаняване на територията на Странджа също се е наложило да повишат цените на услугите си заради ръста в сметките за ток и поскъпването на дървата. Хотелите и вилите в региона наброяват 120, а цените за къща под наем варират от 280 до 380 лв. на вечер.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?