Изкупуват бандитски коли като топъл хляб

Голям плюс е, че автомобилите се продават на реални километри, казват данъчните

Вяра ПОРЯЗОВА, Пазарджишка Марица

Напоследък предприемчиви хора следят търговете на НАП с особен интерес. Там за продажба излизат много активи - имоти, автомобили, тежкотоварна техника, производствени халета, злато. Всичко това е попаднало в ръцете на държавата по две линии - отнети са от собствениците им заради дългове или са конфискувани, защото са били предмет на престъпление. Цените им понякога падат доста под пазарните и ако няма много конкуренция вещите се взимат на безценица, особено ако са се търкаляли до трети търг.

Не можем да кажем за колко души покупката и после препродажбата на актива е бизнес, посочват от НАП - Пловдив. Причината е, че различните търгове се обслужват от различни публични изпълнители, които пък не познават клиентите на колегите си. Факт е обаче, че специално при търговете на коли мераклиите са много. Някои ги препродават, други ги ползват за резервни части, а трети просто ги предават за скрап. Понякога и това излиза на сметка.

От нова година насам търговете се провеждат по нови правила, които много улесняват и кандидат-купувачите, и държавата, коментират данъчни. Цената на актива пада на три стъпки. Ако не се изтъргува от първия път, на втори търг цената се намалява на 75%, а на трети - на 50% от първоначално обявената.  Преди това имаше пет стъпки и имуществото на длъжниците се залежаваше много по складовете на НАП. А това означаваше разходи за съхранението му и за организирането на нови наддавания.

Явно купувачите съвсем не се притесняват от бившите собственици на возилата, защото преди няколко месеца НАП - Пловдив приключи много успешно търг на автомобили, предмет на престъпления. През март за продажба бяха пуснати над 20 возила, иззети от бандити. С някои от тях са пренасяни наркотици през границата и във вътрешността на страната, други са използвани за трафик на хора, трети - за кражба или контрабанда на стоки. Но пък цените стартираха от 350 лева. Голяма част от колите бяха произведени отпреди 2000 година, но пък бяха в добро видимо състояние. Имаше и по-нови, като „Citroen C5“ от 2008 г., оценен на 5950 лв. и „Mercedes Vito“ от 2004 г., който търсеше купувач за 7500 лв. Съвсем повърхностна справка в интернет показва, че същия модел със същата година на производство се продава за 8300 лв. Тогава от общо 20 возила още на първи търг се продадоха 16, спомнят си служители. Голямото предимство при покупката на МПС от търг на данъчните е, че тук километрите са реални и няма начин те да бъдат превъртени, дебело подчертават от агенцията по приходите.

Благородните метали, които доста често излизат на търгове, също са сигурни и проверени. Задължение на държавата е преди да ги обяви за продан, да ги тества за чистота и дефекти. Миналата година НАП беше станал като бижутерски магазин, защото много често излизаха такива продажби, спомнят си запознати. На тези търгове обаче могат да се явяват единствено търговци, регистрирани по валутния закон. Освен това златните и сребърни накити се групират и не могат да се продават отделно./Пазарджишка Марица

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?