2374

Имениците на Никулден бият всяка партия у нас СНИМКИ

За Никеца и Кънчев 6 декември е повече от рожден ден, мач спъна купона на Белия

Никулден наистина е празник на цяла България. Като съберем всички именяци, рибари, банкери, техните семейства или приятели, се получават поне няколко милиона души. Много повече от всяка партия у нас. Които пазаруват и празнуват като за няколко десетки милиона!

За българина е свещен ритуал да опържи шарана или да го хвърли във фурната. Ракийката и туршията са отдавна готови, вече е избистрило и червеното вино. Който си няма, магазинът предлага всичко. Да започваме!

Никулден е най-големият празник в годината за Ники Кънчев, популярния журналист и тв водещ. „Може би и защото не всеки знае рождения ми ден, но на Никулден получавам невероятно внимание“, разкрива за „Марица“ Ники. „Не тръгвам без зарядно, защото, сещай се - от обаждане, до СМС, сега и социални мрежи. Това е оценка за живота ми, лаская се, че хората са отделили минута, две или пет да ме поздравят. Съответно урок за мен през годината да уважавам приятели, колеги и партньори в същия стил, в същия тон. Давай това, което искаш да получиш.

Това е от морално-естетическа гледна точка. От трапезно-готварска - не мога да готвя шаран, далеч съм от истината. 

Но винаги има някаква риба на Никулден, дали у дома, дали на заведение

Гледам да уважа празника“, продължава с намигване Ники. „Той е и празник на банкерите. Хората са малки деца, а банкерите им казват какво да правят като учители. И когато банките шикалкавят и не знаят какво да правят, това се нарича инфлация“, заключава Кънчев.

„Никулден е и празник на Бургас. Искам да поздравя всички хора там. Разбира се и от Варна. Но Бургас, Созопол - много си обичам този регион. Слава Богу, бързо се пътува дотам. Каквото и да говорим за всички управляващи, помня времена, в които стигах за половин ден и получавах страхова невроза. Сега си в Бургас за 3-4 часа. Поздрави на всички, които обичат „Марица“, завършва журналистът, добил изключителна популярност като водещ „Стани богат“.

Следващият ни събеседник Ники Илиев, прочутият режисьор и актьор, не обича да прави големи празнувания по доста интересна причина. „Имам чувството, че адашите сме привилегировани. Всеки честити, става огромен празник. Като при Георги, Димитър, Иван. На другите им забравяме именния ден и не го чувствам някак справедливо“, допълва той.

Все пак събира понякога приятели за Никулден. „Приготвям риба, но не шаран. 

Предпочитам сьомга или лаврак. Не съм добър кулинар

Сега ме снимат в „Черешката“ и е трагично. Не са добре нещата, но сьомга се приготвя лесно“, проявява чувство за хумор филмаджията.

„Само като видя, че някой се казва Николай, усещам, че е мой човек или аз негов“, започва Никеца, който набира все по-голяма популярност на музикалната сцена.

„Никулден ми е повече от рожден ден. Харесвам си името, традиция и приказката за Николай Чудотворец. Идеята за името Санта Клаус идва от съкращението на Сейнт Никълъс. По стар стил нашият празник е на 19 декември, много близо до Коледа. Санта Клаус е този чудотворец, който разнася подаръците. Коледа пък съдържа Коле. Пак е за нас, двете неща са омешани“, прави интересни паралели Никеца.

„При всички случаи трапеза за празника има, защото майка е доста голям фен“, разкрива Николай Воденичаров, както е името на ексцентричния музикант, пробил преди две години благодарение „Гласът на България“.

„Малцина знаят, но 

сме роднини с вокала на „Джин Моник“, който е също Николай. 

Последният ни Никулден се получи супер заедно.

Очаквам този да прелее в афтърпарти на Ваньо (Иван Иванов), който в неделя задължително трябва да продължи напред в “Гласът на България“. Има уникални гласови данни и заслужава“, стиска палци Никеца за своя приятел. И завършва: „И поздрави на Йерусалим, така наричам Пловдив“.

Николай Урумов, познат от над 80 филмови роли и безброй театрални, признава, че в тези времена на пандемия трудно прави планове и за работа, и за празнуване. „То вече не може да се видиш с приятели. Но Никулден е национален празник! Също като Гергьовден! Всеки е приготвил рибата. Аз ще отскоча до родното Българево и ще взема някаква рибка“, разкрива роденият в съседната на селото Каварна актьор. „Май се спрели да ловят там риба, че са стресирани от този кораб. Но слизат надолу и все ще извадят нещо“, разкрива още носителят на „Аскеер“.

Плодивчанинът Николай Киров няма да празнува Никулден, защото навръх празника неговият ЦСКА 1948 гостува на Черно море.

 Треньорът ще се прибере по нощите и ще пропусне да събере приятели

„Пропускаме тази година. Иначе винаги събирам компания в Пловдив, приготвят се два вида шарани - пълнен и пържен, на масата задължително. Напоследък с тези пандемии празнувах все в домашна обстановка“, допълва Белия, извел Ботев до Купа и Суперкупа на България.

С футбола, но и с театъра е свързан Николай Ишков, който освен че е именяк, се гордее като кореняк варненец. „Ще празнувам, разбира се, с морска риба. Хората от Варна ще пращат, това е положението“, започва в типичния си стил продуцентът, актьор и бивш собственик на Спартак Варна, „Хубавата риба е прясната, останалото е въпрос на майсторлък на самия готвач. Не е особена философия приготвянето <210>. Познавам отлични ресторанти за морски деликатеси и в София, и във Варна. Няма да им правя реклама, но се справят повече от добре“.

На път из България до последните часове на празника ще е професор Николай Овчаров, прочутият археолог. „И в момента съм на педали, обикалям обекти в Казанлък, Търговище и не съм мислил дори за празнуване. Все пак ще намеря време, разбира се! Винаги почитам Никулден, ще отидем на заведение, ако още са отворени. В София има много хубави рибни ресторанти“, категоричен е българският Индиана Джоунс.

Тончо с двоен празник заради дъщерята и Бургас

Намираме Тончо Токмакчиев у дома, край морето, където ще изкара и празника. „Аз съм горд бургазлия. Но Никулден е специален за семейството ми, защото тогава е родена дъщеря ми. Най-красивият празник за град като Бургас. Той е извън целия мейнстрийм. Това е толкова истински празник за града ни. Страхотно преживяване и най-хубав ден в моя живот“, възхитен е Тончо.

„Разбира се, пълненият шаран е задължителен на трапезата, традиционалисти сме“, уточнява актьорът.

Той е привърженик на максимата, че важното е рибарите да извадят хубава риба, пък правенето е по-лесната част. „Като съм ходил в Истанбул на пазара, няма да забравя, пише Карадениз - черноморска риба, и останалата. Е, черноморската риба е по-скъпа от другата. Ние имаме най-хубавата риба“, патриотично настроен е актьорът, направил навремето фурор в „Ку Ку“ със Слави, Зуека, Камен Во и останалите.

 От Варна е прочутата ни актриса Мария Сапунджиева. „Уважавам празника, но не се подготвям специално. Важното е да има риба на масата, не е задължително да е шаран“, разказва Мария. „Къде правят най-хубавата риба, ли? Ами при рибарите“, убедена е варненката, носителка и на „Аскеер“, и на „Икар“.

От Русе е Валентин Ганев, звездата на Народния театър, но просто отбелязва Никулден. „Нищо фанатично. Не съм спец по рибите. Скучен събеседник съм по темата“, признава също носителят на „Икар“ и „Аскеер“.

Стоян Радев е от Варна, но също отбелязва скромно празника. „И то ако не съм на репетиция или представление. Иначе нищо специално не правя“, честен е звездата от куп родни сериали, който иначе е великолепен театрален режисьор и актьор.

Кметъла е готов да издаде книга с рецепти

Дълги години Цонко Цонев бие по популярност кметовете на най-големите градове. Той прави от малката Каварна рок столица, в която се провеждат (уви, в минало време) още куп фестове, включително и кулинарни. Кметъла дава ценни съвети за празника и за рибната трапеза въобще.

„Най-хубавата риба у нас е калканът, но шаранът е задължителен за Никулден. Правя плънка, запържвам я с лимон, кисели краставички, моркови, лук, орехи. Всичко това се зашива в шарана, до него слагам домати, във фурната докато се изпече. И е готово. Остава само хубаво червено вино, но през декември то вече е готово“, смее се Цонко.

„Ако сте в нашия край, най-якият ресторант за морска храна е в местността Инакатлъка. Той е на самия бряг, работи от над 20 години. Собственикът ми е приятел и като правех мидените фестове, винаги помагаше с рецепти. Даже ме е яд, че в края на последния мандат не издадох една книга с тях“, ядосва се прочутият рокаджия, който прави шаран за Никулден още от времената като студент в София.

„Както казах, най-вкусен при нас е калканът, но все по-трудно се хваща, а и стана прекалено скъп. Затова, ако идвате по Каварненско, заложете на прясната риба, която и да е. Разбира се, и на рибената чорба, готви се разкошно на не едно и две места от Балчик до Дуранкулак“, завършва Кметъла.

Любо Ганев: Угаждам си! Защо да живея като болен, за да умра здрав

Една от иконите на българския спорт Любо Ганев, израснал на Дунава, е влюбен в морската храна, но рядко опитва риба.

„Аз много не ги знам празниците, дори за моя имен ден се сещам, когато някой ми честити. Ако някой Николай се обади да почерпи, веднага. Знам, че на Никулден празнуват и банкерите, те също да заповядат“, шегува се волейболната легенда. „Аз много обичам калмари, октоподи, скариди. Риба не ям често, защото трябва да чистя кости. Но се случва да опитвам. Има страхотни ресторанти, като ми се прияде нещо морско, отивам. Но пък съм голям фен на сушито! Там рибата е по съвсем друг начин приготвена. Поне веднъж седмично ям суши.

Не знам кое е полезно. Угаждам си постоянно.  Моята максима гласи - защо трябва да живея като болен, за да умра здрав. Поздрави на всички именяци, рибари и банкери“, завършва Любо, който сега е президент на волейболната федерация.

Морско чедо е Илиан Илиев, чийто роден Черно море извъртя 1:1 с Локо в Пловдив преди няколко дни. Треньорът си спомня с хубаво и за Лаута.

„Аз обичам морска риба. Важното е да е прясна. Най-хубавата наша риба е калканът. Сега има пресен чернокоп, но пък е дребна риба, не съм голям фен“, разкрива бившият футболен национал, „Когато бях треньор на Берое, редовно празнувах с шаран. Иначе хубави ресторанти за Никулден има много във Варна. През зимата не всички, които правят хубава риба, работят. Доста са сезонните край морето. Но има къде човек да хапне хубава риба“, доверява Илиан.

Варненец е и Георги Илиев, помощник-треньорът на Локо, бивш играч на пловдивчани, ЦСКА и Черно море. „Да ви призная, на Никулден съм все по гости, имам много познати с имена Николай, Никола. Не съм претенциозен, каквато риба има, ям“, откровен е Жоро.

Бургазлията Любомир Шейтанов също е свързан с Лаута, той е треньор на вратарите в паметния шампионски сезон преди малко повече от 17 години. „На Никулден винаги съм на семейно събиране, тъй като близък има рожден ден. Така че празнуваме 2 в 1. Съобразявам се с традициите, иначе любимата ми риба е чернокопът. Най-хубавата риба в региона я прави моят приятел Герги Тръпков от Поморие“, категоричен е един от най-големите образи във футбола ни, тренирал кой ли не от грандовете ни плюс националния отбор.

Шаблата разлива люта чорба за всички театрали на Пловдив

Димитър Николов-Шаблата е известен на всички в актьорските среди на Пловдив. Той играе в Кукления театър. Освен това редовно събира големи компании от колеги, за да нагости за Никулден, а и не само. Митака, както е видно от прякора му, е роден в Шабла.

„На трапезата за Никулден задължително присъства пържен шаран. Но основното в моето меню е рибената чорба. Хубаво е тя да бъде направена от прясна риба, да има и морска. Чорбата върви и с червено вино, и с хубава ракия“, обяснява Шаблата пред „Марица“.

„В Шабленско правим един дресинг, саламурика се нарича, румънско е. Задължително за чорбата. Слага се още чесън, дивисил, сол, оцет, малко мазнинка. И след това се добавя саламурика по желание. Чорбата трябва да е люта, солена, за да върви ракийката.

Рибата може да е и повече от три вида. През зимата е по-трудно с избора, но важното е да са по-мазни. Може да се мешат морски с речни риби. Например - да се слага глава от шаран, толстолоб, сом. Съчетано с прясна морска риба, например попчетата, кефал, лаврак. Идеално е калкан, но стана много скъпо“, разкрива още актьорът от пловдивския Куклен театър. 

Той съветва всеки кулинар да посети Тюленова, Крапец, Езерец, Дуранкулак, където има много майстори на рибата. Разбира се, родната му Шабла до фара или на плажа, където работят сезонно, но доскоро било отворено, уточнява Димитър Николов, пожелавайки весели празници на всички наши читатели.

Морско чедо е и друг прочут артист от Пловдивския театър - Ивайло Христов. Бургазлията няма как пропусне Никулден.

„Винаги се събираме семейно у дома, много рядко излизам с приятели. Не ми е комфортно по ресторанти. Шаранът е задължителен, на фурна - с лимонче, с домати, с всичките му заливки. Жената се подготвя перфектно, аз не съм спец, но тя стана страхотен майстор последните години“, доволен е Ивайло Христов.

Самият той хапва риба задължително веднъж на седмица. „Обожавам морски храни. Дори са част от закуската, ако не ям мляко с мюсли. Режа си ги на парче с препечена филия“, разкрива актьорът.

Той се връща от снимки в Шабла и е зашеметен от красотата на онзи край и кухнята там. Нищо че е бургазлия. „Няма такава рибена чорба като в хотелчето, в което бяхме отседнали! Всъщност, тези дни попаднах на уникална рибена чорба тук, в Пловдив. Няма да правя реклама на ресторанта, но е близо до театъра. Уникалното в нея беше  сьомгата“, допълва още Иво. „Трябва да похваля поне още 2-3 ресторанта за риби в Пловдив, само мога да ги препоръчам на всички познати. Не че и сега не идват хора от София заради тях“, казва Ивайло Христов.

„Иначе за Южното Черноморие - нямам колебание. Моят приятел Димо във Варвара ще ви убие. Там кухнята е кухня. Лично вади риба, мидата е мида. Всичко е прясно. Работи цялата година, много са добри“,  споделя един от любимците на пловдивската публика.

Снимки в галерията.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
Реалист

Реалист

05.12.2021 | 13:10

Извратен съм от Сатанинския им Храм в Салем, Масачузетс, САЩ! Как може..

Отговори
1 0
ГЮРО

ГЮРО

05.12.2021 | 12:56

За западните педъри Коледа и Рождество Христово вече са забранени думи. Имало само "сезонни празници". Забраняват и да се използват думите "майка", "баща", "син", "дъщеря" и т.н. Докога ще им търпим извратеняшките приумици?

Отговори
5 1

Анкета

Ще има ли ротация на кабинета или отиваме на избори?