Горите станаха феодални владения! Ловните стопанства се раздават на партиен принцип

Самоубилият се бизнесмен Димитър Джоков, освен, че бе голям радетел за бъдещето на българската гора, за хората, които й дават любовта и енергията си, не се страхуваше да каже истината за проблемите в бранша. Ето какви потресаващи факти разкри той преди няколко години пред „Марица“.

 

Монополизация и безпринципно разпарчосване на горите на феодални владения по икономически и политически интереси, унижаващи и дискриминационни условия за провеждане на търгове, липса на независим контрол върху действията на държавните горски предприятия, държавен заговор срещу гората и горския бизнес, пълна девалвация на лесовъдството, като образование и като професия. Стимулира се сивата икономика, а легалният бизнес се докарва до фалит, което е държавен рекет спрямо българската гора, бизнеса и хората на България.

Това е малка част от неизчерпаемия списък с проблеми в горския сектор, който ако не събира прах в парламента и министерство на земеделието, където е изпратен, е на път съвсем да се изгуби в тъмни дебри заради безхаберието на висши чиновници и политици.

Точно преди една година от браншовото сдружение на практикуващите лесовъди и горски предприемачи в България "Булпрофор" надават вик за спасение на сектор "Гори и горско стопанство". За жалост до ден днешен този вик е нечут или по-скоро заглушен, а с всяка година браншът потъва все по-дълбоко. З

а машинациите, за приближените и за облагодетелстваните от българската гора "Марица" потърси за коментар инж. Димитър Джоков, зам.-председател на сдружението.

Безпризорни феодали 

С новия Закон за горите преди две години се създадоха 6 държавни мегапредприятия - по 3 в Северна и Южна България, което доведе до монополизация на сектора. Всяко от тях управлява между 30 и 40 горски и ловни стопанства. Това бе направено с цел по-удобно да се управлява браншът чрез 6 послушни директори. Те са безпризорни феодали, защото няма структура, която да ги контролира, същите са подчинени директно на министъра на земеделието.

Реформата остави Изпълнителната агенция по горите /ИАГ/ в МЗХ, вместо да я извади оттам. На практика дясната ръка носи, а лявата вади от министерството, а контролът е изпразнен от съдържание. Неотдавна бе отворена широко вратата за различни корупционни схеми. Например чрез Софийска стокова борса се изтъргува дървесина на няколко приближени до предишното управление фирми еднодневки.

Те я препродаваха на завишени цени и за месец реализираха печалба за около 3 млн. лв. Тогава 2000 души се вдигнаха до София с една катафалка и надпис: "Министър Найденов погреба малкия и средния бизнес в горите на България". След люти дебати в парламента продажбата на дървесина чрез борсата се преустанови, но се измисли друг вариант - търговете се провеждат под диктовка на държавните горски стопанства, и то за по 200 хил. кубика смесена дървесина - трупи, дърва, целулоза. Сегашното правителство няма смелостта да промени този модел, напротив, възползва се от него, в интерес на частни фирми и депутати.

Държавните предприятия продължават скрито да изпълняват същите си функции на централизация и монополизация на сектора. Зад паравана на обществените поръчки се правят огромни търгове за работни облекла, за автомобили, за застраховки, за мобилни услуги, всички за милиони левове, пак в интерес на определени фирми. Един от парадоксите е с мобилните услуги - Виваком печели обслужването на Южно-централното предприятие, но няма покритие в гората. Сега горските си имат телефони, с които не могат да говорят.   

Изкуствени цени 

Въз основа на спекула и машинации миналата година цената на дървесината в България се вдигна изкуствено с около 30 процента спрямо 2010 г. Цената на дървата за огрев от около 50-55 лв. стана 65-70 лв. Трупите за бичене от 90 лв. скочиха на 120 лв., технологичната дървесина от 35-40 лв. - на 55 лв. Така хората от бранша станаха неконкурентоспособни както на регионалния, така и на европейския пазар, където основно се упражняваше износ (Италия, Гърция и Турция).

Повечето от тях изгубиха до 70 на сто от клиентите си в чужбина, които потърсиха партньори от Румъния и Украйна. По последни данни на Българската агенция по безопасност на храните, която издава фитосанитарни сертификати при износ на технологична дървесина, но само за трети страни, за седмица се издават около 200 броя, което е два пъти по-малко в сравнение с миналата година. Дървеният материал, който се пласира в ЕС, никой не води на отчет.

Наскоро кметът на Първомай Ангел Папазов се похвали, че е сключил договор за износ на дървесина за Турция. Иначе заради завишените цени на склад у нас залежават големи количества нереализиран дървен материал. Наскоро браншът реагира остро и ресорният зам.-министър се намеси, като даде право на 6-имата директори да смъкнат цените с до 20 процента, но вместо това се направиха корекции едва с 2-3 процента. Иначе няма как да се издържа назначеният свръхперсонал, част от който е нискоквалифициран и да се плаща лизингът на скъпите коли, с които са оборудвани стопанствата.

Сив сектор 

Както във всички сектори, така и в горския сектор се шири сива икономика. За нейното ограничаване от Булпрофор многократно са предлагали на камионите, които превозват дървесина и други недървесни горски продукти да се монтират GPS-и, които да са на контрол в Изпълнителната агенция по горите /ИАГ/ и в съответните предприятия. GPS-ът да е вързан с превозния билет, с който се транспортира дървесината, т.е. всеки момент да се знае кой камион къде е и каква дървесина товари и транспортира. Този, който няма GPS и не се следи неговото движение в гората, да не бъде допускан до горския фонд.

Това предложение вече втори парламент и второ правителство не приема с наивния мотив, че ще се затрудни бизнесът. Всъщност никой не иска да спре незаконното транспортиране на дървесина. Това е част от сивия сектор, а процентът е различен в отделните части на страната и достига до 50 процента, например в Гоце Делчев, в Гърмен, в Пазарджишко, в Чепеларе, докато в РУГ-Пловдив процентът на сивия сектор е около 10 на сто. По време на търговете, които дирижират стопанствата, цената на дървесината може да скочи наполовина. И за да се компенсира завишената цена, се активира сивият сектор, който поддържа тази цена за сметка на незаконно добитата дървесина. И не може да има кражба на дървесина без участие на горските и полицията. Все пак дърветата не са дребни монети, а обемна и тежка стока.

Дон Корлеоне във всеки регион  

Преди две-три години горският сектор се дирижира само от един Дон Корлеоне - в лицето на депутата Емил Димитров (известен като Емо фаса), инициатор на услужливия за определени кръгове Закон за горите. Тогава без никаква логика, но само на пръв поглед, две горски стопанства от Северна България - "Черни вит" и "Тетевен", се прехвърлят в Югозападното държавно предприятие с център Благоевград, а пръст в това има Емил Димитров. Така се обединяват Етрополе с Черни вит и се създава едно огромно стопанство, което именно Димитров взима на концесия за период от 15 години. Така чрез фирмите си единствено той купува дървесина от двете стопанства, и то на смешни цени. В последно време се наблюдава децентрализация в сивия сектор, отчитат от бранша. Докато нещата се решаваха централно и еднолично, сега има много донове в отделните региони, където се разпореждат местни партийни феодали.

Дърва за приближени  

Кметове на общини ежегодно правят тайни списъци за т.нар. социално слаби хора. В тях обаче фигурират местни заможни лица, обикновено представители на полиция, прокуратура и др. Същите купуват дърва за огрев на преференциални цени - по 8 лв. на кубик, при реална 70 лв., като се задължават да си организират добива на дървата. Списъците се утвърждават по квоти от директорите на горските стопанства, но не са публични и на практика не се упражнява контрол.

Годишно по 800 кубика се раздават по тези списъци. Така на партиен или властови принцип се облагодетелстват хора без доказана нужда. Това пък е един от начините за печелене на привърженици и купуване на гласове. Освен това безразборната сеч е много опасна, защото некомпетентни хора влизат в гората и добиват дървесина, без да имат правоспособност.

Извиване на ръце 

Който иска да купи дървесина от някое от 6-те горски стопанства и не вземе услугите, които предлагат, няма да вземе и дървесината, което е злоупотреба с монополно положение. Т.е. държавата не добива дървесина и не я продава от склад, а я продава прогнозно на зелено. Участваш като фирма, даваш авансова вноска и гаранция за изпълнение. После отиваш да си я добиваш, преглъщаш цената на дърводобива, финансираш от печалбата на фирмата, за да останеш да работиш, надявайки се на по-добри времена. Но от няколко години няма развитие в бранша, буксува се на едно място, а някои фирми са фалирали. По принцип чисто дърводобивните фирми у нас се броят на пръсти.

Повечето са комбинирани с дървопреработка, откъдето се покриват загубите от дърводобива. Той се извършва с допотопни технологии отпреди 40 години. Трупите се дърпат със синджири върху почвата, причинява се ерозия. Браншовиците са искали да вкарат нова, по-производителна и по-щадяща природата техника чрез европейските фондове, но многократно са удряли на камък.

Схемата "19-45" смешно малка 

Наскоро нашумя корупционна схема "19-45", която се прилага в горския сектор. Според тези кодови цифри всеки месец на 19-о число директорите на шестте горски държавни предприятия трябва да отчитат по 45 000 лева към някоя партия. Интересно, но новината излезе от бившия земеделски министър Мирослав Найденов, който пък ексшефът на Агенцията по горите Валентин Карамфилов обвини от ефир, че именно той е принуждавал директорите на горските стопанства да си плащат, за да запазят постовете по времето на Найденов.

Схемата "19-45" е смешно малка цифра за едно горско предприятие, което продава милиони кубици. Южно-централното например продава 1,2 млн. кубика. Ако се сложи само 1 лв. на кубик разлика, това са 1,200 млн. лв. А възможностите за събиране на пари са много от различните обществени поръчки. Наскоро бившият директор на Агенцията по горите Георги Костов призна, че съществуват схеми, които не са от вчера, а от времето, когато ДПС е поело сектора на земеделието и горите.

И лова в тъмни дебри 

Държавните горски стопанства не допускат в лова случайни хора. Техни партньори са крупни бизнесмени, с които се сключват дългосрочни договори за съвместна дейност за 15 години. Например такива договори има с Валентин Златев, с Гриша Ганчев, с Тодор Батков, с Тихомир Трендафилов.

Те поддържат ловните стопанства при нова форма, наречена съвместна дейност. Носят се слухове, че държавата плаща разходите, а частникът прибира приходите. Това е една от формите за източване на сектора и на държавата, твърдят от Булпрофор. Когато Найденов си подаде оставка, същия ден подписа няколко заповеди за съвместна дейност, едната от които за ловно стопанство "Тракия" (бившето Чекерица), в което, след като се вляха Кричим и част от Пловдив, стана най-голямото в страната. Простира се от връх Богдан в Средна гора до връх Персенк в Родопите. Там играе Тихомир Трендафилов, който бе и предишен наемател там.  Има нови заповеди за "Ропотамо", за "Искър", Тополовград и др.

По времето на предното правителство Тодор Батков взе държавно-ловно стопанство (ДЛС) "Лъки". Така се уреди и Емил Димитров, който първо взе ловното стопанство "Шерба", до Варна. После към него присъединихи "Старо Оряхово". В мегастопанство се превърна след обединението "Родопи" с "Беглика", под името "Родопи". Валентин Златев пък се шири в "Паламара", към която прикрепиха Нови пазар.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
4 коментара
ДЛС РОПОТАМО

ДЛС РОПОТАМО

27.10.2014 | 15:26

Някой знае ли кой взе ДЛС Ропотамо ?\nЕстествено с договор за съвместна дейност / за смешни пари/ за 15 години, което си е жива продажба.\n

Отговори
0 0
Жител от Градец

Жител от Градец

09.06.2014 | 07:51

За Тополовград и Котел могат да се разказват ужасяващи неща.Десислава Танева от Герб защо не каже кои са ловните полета които държи и каракачанина Христо Ангелов също....Едни и същи са всички управляващи.Няма управия .........

Отговори
0 0
Аги-Баги

Аги-Баги

09.06.2014 | 07:45

Моля, опрвете си форматирането на статията, за да може да се споделя, че така изглежда много зле.

Отговори
0 0
Пък после..

Пък после..

02.06.2014 | 20:00

..\"царят си бил взел горите\".Някои хора не виждат себе си,тръгнали да говорят за други.Имаше един министър на земеделието /Георги Костов/ впоследствие сменен с Мирослав Найденов.Размахваше едни папки,притърчаше с тях до Министерски съвет,мноооого \"загрижен\" човекът,че ще осъди царят и ще му вземе горите???????\n

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?