Гъдуларят-диригент, който изуми Любен Дилов

Младокът Ганчо Гавазов е явление в музикалните среди. Смята за своя мисия да направи фолклорната музика достъпна и интересна за младите и така аранжира песни и сюити, че да са в крак с времето си.

 

„Аз много трудно се впечатлявам от народна музика. Тук много лесно се спекулира - сложат сукмана и вече всички трябва да се просълзим. Обаче вие сте много добри! Единствената причина да не ви ударя златния бутон е, че искам да ви слушам поне още веднъж преди финала. Егоистично е, но да знаете, че сте си за златен бутон!". Това каза Любен Дилов-младши, впечатлен от хора към НУФИ „Широка лъка" в тв шоуто "България търси талант". 

Диригентът и преподавател на младите певици е само на 31 години, но за музикалните среди е истинско явление. Ганчо Гавазов е гъдулар, успешен диригент и преподавател в Националното училище за фолклорни изкуства "Широка лъка". Обира наред награди на престижни фестивали с хора и оркестъра на училището. Самият той свири на гъдулка и преподава на инструмента, пише аранжименти за народни песни. А за капак и дирижира.

Учениците му го обожават. Харизматичният младок е рядка птица за поколението си не само с пълната си отдаденост към народната музика, но с това, че при всяко изпълнение изпипва нещата докрай. Смята за своя мисия да направи фолклорната музика достъпна и интересна за младите и така аранжира песни и сюити, че да са в крак с времето си. С такъв закачлив и модерен аранжимент на хумористичната народна песен "Забурил бех" той спечели първа награда на Националния конкурс за авторски вокални и инструментални произведения на фолклорна основа „Нова българска народна музика в 7/8" в Чепеларе през 2013 г.

Ганчо е от село Каравелово, Карловско. Никой в рода му не се е занимавал с музика професионално, въпреки че певци има. До един във фамилията му обаче обичат и тачат фолклора като "Отче наш". Селото му се слави с гъдуларската си школа и изконни традиции в това изкуство. "Навремето Каравелово е било едно от селата с най-много гъдулари", казва гордо Ганчо. Като малък обаче той повече рисувал и спортувал. Родителите му са причината да се занимава с музика, пратили го да пее от 3-и клас. Преподавателите Румен Начев и Велина Иванова и семейство Донка и Николай Колеви, певица и гъдулар, които живеят в САЩ, го насочили да учи в родопското село и да се захване с гъдулката.

"Първоначално бях скептичен към музикалните си занимания, ала в Широка лъка изведнъж се промених, атмосферата е друга. Бързо осъзнах, че когато си с хора със сходни интереси, си в свои води, и се отпуснах", споделя Гавазов. Приема се като награден, защото да учиш някого да пее, свири и да се изявява с фолклора, смята за най-висшето човешко обучение, в същото време утвърждаващо народността ни.

В последните години така се е сраснал с школото и надъхва учениците си, че изявите на концерти, които дирижира и подготвя, запалват публиката със заряда си. 

Фолклор за младите

Младите певици признават, че много от наборите им смятат фолклора за архаизъм и отживелица. Разработките на Гавазов обаче си ги пеят и по коридорите. Гавазов неистово иска да накара българина, като чуе за нова българска музика, да не си представя скрибуцане. „Фолклорът е между нас, винаги е бил. Трябва да търсим правилния път към хората, за да го обичат и харесват. Искам да правя фолклор, който привлича младия българин", казва Гавазов.

 

Става преподавател още като студент

 

Ганчо е кръстен на дядо си, в рода им има такава традиция. „Моят баща е Пенчо, аз съм Ганчо. Преди време се рових да разбера значението на името Ганчо, производно е на Драган. Означава мил и драг човек“, казва Гавазов.

Преподавателките Йонка Пейчева, която започнала да го учи на дирижиране, и Цветелина Бутракова му помогнали да кандидатства в Музикалната академия в Пловдив. Ганчо кандидатствал гъдулка и дирижиране на народни състави и го приели и в двете специалности, които изкарал паралелно.

"Не мога да разгранича кое обичам повече, дали да свиря, или да дирижирам", казва Гавазов. Преди още да завърши, шефката на НУФИ-Широка лъка Стоянка Тенова го извикала да работи в училището.

"Тя ми даде огромния шанс и доверието да започна веднага като преподавател. Ако не беше тя, нямаше да постигна толкова бързо тези успехи, които са много ценни за мен", казва Гавазов.

 

 

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?