2374

ДБ взе страната на ИТ сектора в спора с Асен Василев за вдигането на осигуровките

"Демократична България" взе страната на ИТ сектора в спора със спрягания за бъдещ финансов министър Асен Василев по темата за вдигане на максималния осигурителен доход през 2022 г. Василев предлага таванът да се обвърже със средната работна заплата, което вероятно ще доведе до вдигане на сумата от сегашните 3000 лв. на около 3400 лв, пише mediapool.com.

В момента хората с най-високите заплати у нас не плащат осигуровки върху горницата над 3000 лв., което прави данъчно-осигурителната тежест на практика регресивна – тоест богатите плащат по-малко, а бедните повече.

В петък в централата на "Да, България" е проведена среща между представители на асоциациите от сектор "Информационни технологии" с председателя на парламентарната група на ДБ Христо Иванов и депутатите Ивайло Мирчев и Божидар Божанов.

Единодушно е подкрепена позицията, че прагът на максималния осигурителен доход не трябва да се увеличава през 2022 г.

"Предложеното от съпредседателя на "Продължаваме промяната" Асен Василев увеличение на максималния осигурителен праг с 15% от догодина засяга предимно ИТ сектора, където трудовите възнаграждения са високи, но който работи на светло и осигурява най-голяма добавена стойност в икономиката", коментираха от ДБ.

Работодателите в бранша, които отдавна са направили своите бюджети за 2022 г., са изразили недоумение, че се лансират промени в данъчно-осигурителното законодателство в "12 без 5" и без всякакво обсъждане. Те се опасяват, че това ще намали конкурентоспособността на ИТ фирмите и е сигнал за несигурна данъчно-осигурителна среда в България пред чуждите пазари и компаниите майки.

Представителите на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST), Българската асоциация по информационни технологии (БРАИТ), Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ), Българска стартъп асоциация (БЕСКО) и Фондация "Клъстер информационни и комуникационни технологии" (ИКТ Клъстер) са настояли за предвидимост в данъчно-осигурителното законодателство, както и промените да се извършват с участието на всички заинтересовани страни. Според тях е необходима промяна на целия пенсионно-осигурителен модел, а не дефицитите в държавното обществено осигуряване да се покриват чрез увеличаването на осигурителните прагове.

Христо Иванов е уверил работодателите от ИТ бранша, че няма споразумение за увеличаване на максималния осигурителен праг след проведените преговори за съставяне на коалиционна управленска програма между "Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България".

Той е обявил още, че ДБ ще настоява в 47-ото Народно събрание промените в осигурителното законодателство да влязат в сила най-рано от 2023 г., и то след задълбочен дебат.

Ивайло Мирчев е напомнил, че ДБ още от учредяването си през 2018 г. твърдо и последователно отстоява позицията да не се увеличава максималният осигурителен праг.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Пловдивчанин

Пловдивчанин

05.12.2021 | 13:09

Правилна позиция. Ако ще правят нещо нека да го правят като хората. Първо да се закърпи системата и да се спрат течовете + анализ, а след това да се вдига прага на най-изрядните сектори.

Отговори
1 3

Анкета

Ще има ли ротация на кабинета или отиваме на избори?