Българчетата в топ 6 на Европа по затлъстяване

Децата в Италия се хранят за 6 евро на ден, у нас - за 2 лева

Няколко са задължителните компоненти в менютата, които се изготвят в детските градини в Пловдив. От есента на миналата година в сила е нов рецептурник, изготвен от Националния център по обществено здраве и анализи.

В него се включват храни като авокадо, киноа, чиа, сушени боровинки, броколи и брюкселско зеле за сметка на пълното отпадане на пържените храни и колбасите. На децата трябва всеки ден да се дава поне веднъж пресен плод, а млечните продукти са задължителен компонент при всяко хранене.


Специалисти коментират, че освен промените в рецептурника и препоръчителните продукти, които децата да консумират, е важно и тяхното качество. Според данни от проучване на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията българските деца са в топ 5 на най-затлъстелите на континента.

Освен това в доклада от края на миналата година се посочва, че качеството на храната в детските забавачници е от огромно значение при формирането на бъдещите хранителни навици. Така например менюто в детските центрове в Италия не се използват замразени продукти и храната се приготвя приоритетно на пара.


В таблицата са сравнени дневните менюта на пловдивска детска градина и произволна такава в Геноа, Италия. На Ботуша действат строги правила и наредби за храненето в детските заведения. Менютата и рецептурниците са предварително одобрени от властите в страната и съгласувани със специалисти диетолози.

Едно от изискванията в Италия е да не се ползват замразени продукти, било то месо или зеленчуци. Приоритетно се приготвят ястия на пара и червено месо се сервира веднъж седмично или по-рядко, докато риба има в поне два от дните. Всяко дневно меню в италианските забавачки е остойностено.

Така днес децата в Геноа ще се хранят за 6,13 евро. Докато „Марица“ изчисли, че дневното меню за най-малките пловдивчани не превишава 2,10 лв. като стойност на вложените продукти.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?