Зам.-министър Янислав Янчев: Чакаме одобрение на Стратегическия план в рамките на 2024 г.
- 14:15, 05.11.2024
- 15:00, 05.11.2024
- 601
- 0
Янислав Янчев е зам.-министър на МЗХ от септември 2024 г. Той е магистър по екология и опазване на околната среда в Лесотехническия университет. Професионалната му кариера през последните над 15 години е свързана с ДФЗ и МЗХ. От 2008 г. до 2024 г. работи в дирекция „Директни плащания“ в ДФЗ. Започва като експерт, а по-късно е назначен за началник-сектор „Обработка и оторизация на заявления за подпомагане“ и началник-отдел "Прилагане на схеми и мерки на единица площ”.
- Г-н Янчев, тютюнопроизводителите очертават мрачна прогноза за бъдещето на сектора. Каква е визията на МЗХ за подпомагането им?
- България в лицето на Министерството на земеделието и храните се стреми да подпомага адекватно всички сектори, включително и тютюнопроизводството в рамките на Общата селскостопанска политика, както и с определените национални доплащания. Има много механизми, чрез които секторът да получи подкрепа. Не мога да се съглася, че тенденциите са толкова негативни. Преди две седмици на консултативен съвет по тютюна, проведен в Министерството на земеделието, бяха изнесени данни, че площите се увеличават, както и размерът на произведените количества, включително за износ на тютюн. Според мен тенденцията е по-скоро възходяща в този сектор, който е силно регулиран и с големи рестрикции. Той е изключително важен както в социален, така и в икономически и демографски план.
- А как ще се отрази на бранша окончателното спиране на субсидиите за тютюн?
- В момента по новия Стратегически план, действащ от 2023 г., беше договорено с намаляващ бюджет да бъдат подпомагани тютюнопроизводителите в рамките на интервенцията за преходна национална помощ за тютюн. Да, наистина средствата всяка година намаляват с 5 процента, но мисля, че балансираният подход, който спазва МЗХ, осигурява достатъчна ликвидност на земеделските стопани, така че те да бъдат спокойни и да могат по нормален начин да извършват дейността си.
- Предвижда ли се промяна на преходната национална помощ?
- Все още е твърде рано да говорим. Тепърва в рамките на Европейската комисия започват дискусиите за промяна на Общата селскостопанска политика след 2027 г. Така че ще изчакаме и ще измислим балансирано решение за следващия програмен период.
- Земеделските производители очакват до края на тази година Европейската комисия да даде положително становище на второто изменение на Стратегическия план. Ще се спази ли този срок?
- Да, това са нашите прогнози. Работим в тясно сътрудничество с отделните дирекции в рамките на Главна дирекция „Земеделие и селски райони“ в Европейската комисия. Надяваме се много по-бързо да получим одобрение в рамките на 2024 г., така че да нормализираме процеса по кандидатстване. Знаете, че по директните плащания последните две кампании бяха изключително напрегнати, късно стартирали и удължени. Това нещо трябва да бъде регулирано и нормализирано, за да имат сигурност земеделските стопани и те да са спокойни, че навреме ще си получават средствата.
- Производителите на оранжерийна продукция, които прилагат метода на хидропоника, бяха лишени от подпомагане. Има ли механизми, с които да се компенсират?
- Да, тези, които отглеждат зеленчуци на хидропоника, действително не получават субсидии в това отношение, но европейските регулации са изключително стриктни и хидропониката не е разглеждана като земеделско, а по-скоро като промишлено производство, тъй като се елиминират всички външни фактори, които въздействат при нормалното земеделско производство. По отношение на хидропониката фактът, че има рестрикция за подпомагане на производство на растенията, които не са пряко засадени в почвата, играе водеща роля да бъде невъзможно за субсидиране на подобно производство не само в България, но и в другите държави членки.