Ветеринарите няма да проверяват личните стопанства

Фермери ще оценяват работата на докторите

Година след приемането на Закона за  ветеринарномедицинската дейност се готви нов. До 20 септември всички браншови организации в животновъдството ще дават своите предложения по законопроекта, който е качен за обсъждане на страницата на Министерството на земеделието.  Към проекта,  който ще регламентира контрола във фермите след 2021 г.,  има и въпросник за оценка на въздействието на новия закон върху малките и средните предприятия, който трябва да бъде попълнен от фермерите, пише sinor.bg.

Целта на новия закон е да намали бюрократичните процедури за малкия бизнес, като отпадат ветеринарните проверки в личните стопанства, където се отглеждат животни за консумация от домакинствата. Според промените регистрацията на тези обекти ще става само чрез подаване на заявление от съответния животновъд, без да се плащат държавни такси.

Тези норми бяха разписани още през миналата година, когато след кризата заради африканската чума по свинете агроминистерството реши да стимулира семейните стопанства, в които се отглеждат прасета, да се регистрират доброволно в БАБХ, без да плащат такси. И досега обаче 

в регистъра на агенцията десетки хиляди лични ферми не фигурират в списъците, 

така че контролният орган БАБХ продължава да не води на отчет тези дворове. 

В бъдещия закон ще се въведат и допълнителни инструменти за по-високата квалификация на ветеринарните лекари при оценката за тяхната дейност. Те ще бъдат оценявани от самите фермери за това дали тяхната работа е извършена съобразно въведените изисквания - придобиване на специалност, създаване и интегриране в работата им на протокол за предприемане на действия при поява на незаразни болести, както и изпълнение на ежедневните им дейности съгласно принципите на добрата ветеринарномедицинска практика.

Предвид бързия растеж на търговията с живи животни с неясен произход и здравен статус ще се регламентират специфични изисквания към такъв вид търговия. Ще има и точни критерии за осъществяването на ефективен контрол чрез средства за комуникация от разстояние при спазване на Закона за защита на потребителите и Закона за електронната търговия.

С новия закон се адаптират и промените в европейския регламент, който задължава

собствениците на животни да събират данни за продажбата и употребата на антимикробни ветеринарномедицински препарати (ВЛП),

свързан​о с изискванията на Европейския зелен пакт до 2030 г. да се намалят с 50% продажбите на антибиотици и други лекарства за животните.

За целта ще се въведе хармонизиран дигитализиран модул за събиране, анализ и съхраняване на данни. Обсъжда се предписаните (употребени) количества ВЛП и медикаментозни фуражи да се генерират с електронни рецепти, чрез които ще се извършва продажба на тези продукти от търговци на едро и дребно на собственици на животни и те да се въвеждат от регионалните ветеринарни лекари. Включването на възможност за вписване на резултати от направените антибиотикограми ще допринесе за употребата на подходящите антимикробни средства и за подобряване на здравния статус на животните.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?