В Китай обслужването на фермерите е основна грижа на държавата

Там всеки агрометеорологичен център има собствено студио, откъдето се излъчват локални прогнози за времето

Наричат Нанджинг индустриална столица на Китай. Тук сякаш миналото и бъдещето са си определили среща. Безкраен поток от хора и автомобили, трафик и силно замърсен въздух, от една страна, и Пурпурната планина ­ притегателен център за много туристи, които искат да усетят екзотиката и историята наКитай, от друга. Това разказа агрометеороложката на “Марица” гл. ас. Надежда Шопова, завърнала се преди седмица от обучение по агрометеорология в Нанджинг, Китай. Градът е университетски център, с много учебни заведения и институти. През 1993 г. на територията на Института за информационни технологии и наука е създадена база за обучение към Световната Метеорологична Организация (СМО). Периодично се организират курсове по Авиационна и Сателитна метеорология, Климатология, Тропични циклони, Агрометеорология и др. От създаването на центъра досега в обучението са взели участие повече от 900 човека от 119 страни отвсички континенти.


- Откъде учените от Националния институт по метеорология и хидрология намират средства за повишаване на квалификацията по време на криза и стачки в БАН?
- Едва ли има човек в държавата, който да не е разбрал, че бюджетът на БАН е единствено и само за работни заплати. За всичко останало се търси извънбюджетно финансиране като национални и международни проекти. В конкретния случай разходите за настаняване, храна и джобни бяха за сметка на СМО и страната-домакин.
- Имаше ли други българи в обучението и в какво конкретно се изразяваше?
- Участваха 18 човека от 13 страни и 4 континента, като от Европа бях само аз. Обучението беше на английски език и включваше теоретична част, практически занимания и посещения на подбрани метеорологични бази. В практическата част се запознахме с уреди, касаещи процеса на фотосинтезата, измерването на листно-площния индекс, транспирацията и др. В нашата система бихме могли да използваме някои от тях, например за калибриране на автоматични сензори, тъй като в последните години стремежът ни е да изградим информационно-съветваща системас данни в реално време.
За съжаление в програмата не беше включена работа с някои основни уреди, както и критериите на СМО относно използването им за в бъдеще. За мен беше важно и запознанството ми с преподаватели и колеги от цял свят. В крайна сметка за климата граници няма.
- На какво ниво е агрометеорологичната наука в Китай и как се финансира?
- Основна разлика между нас и тях, разбира се, е финансирането. В Китай обслужването на фермерите с информация и борбата срещу бедствията на времето в земеделието е основна грижа на правителството. В Китай се отглеждат ориз, соя, царевица, чай, лотос, а също така голямо внимание се обръща на рибовъдството.
В системата за метеорологично обслужване работят около 53 652 души. Всеки регионален център е снабден със собствено студио, откъдето излъчва локални прогнози на времето, а при необходимост и извънредни емисии. В много от бюрата съществуват зали за симулация, като например тунели за светкавици, които са притегателен център за много деца и ученици.
Всеки фермер може да отиде да поиска и получи информация, отнасяща се до времето, развитието на земеделските култури, борбата с болестите и неприятелите и т.н. Има информационно табло и видеостена с информация. У нас, както вече споменах, бюджетното финансиране едва стига за работни заплати.
За поддръжката на уредите на наблюдателната мрежа, съвременна техника, обучението и т.н. учените използват единствено извънбюджетни средства - международни и национални проекти. В последните години се закупиха и монтираха голям брой автоматични станции, които да подпомогнат оперативното обслужване в реално време. България покрива всички изисквания на СМО, работи съвместно с останалите страни и съответно е на необходимата висота.
- Китайските продукти за фермерско метеорологично обслужване различават ли се по нещо от нашите?
- Както в Китай, така и у нас и в останалите страни по света има няколко основни продукта, касаещи метеорологичното обслужване в земеделието. Това са ежедневна синоптична прогноза, седмична агрометеорологична прогноза, месечна, включваща основните земеделски дейности и моделна сезонна прогноза, която може да се намери на сайта на НИМХ. Също така част от обслужването е агрометеорологичния бюлетин, включващ важната метеорологична, хидроложка и земеделска информация за изминалия месец.
Ние също предлагаме на потребителите сезонно или абонаментно обслужване чрез SMS и електронна поща. За по-добрата информираност на хората у нас голяма роля имат и медиите и при интерес от тяхна страна ние можем и предоставяме достатъчно информация и специализирани прогнози, касаещи почвените влагозапаси, развитие и продуктивност на основни култури и др. За фермерите ще бъде добре да организираме информационно-съветваща система, която да дава прогнози за датите и нормите на напояване, тъй като в последно време сме свидетели на промяна на количеството и разпределението на валежите в страната. Всеки един продукт е плод на работа на много специалисти, които набират климатични данни и фенологична информация, агрономи, физици, синоптици и учени. За съжаление в последните години шокирани от ниските възнаграждения в БАН много способни, млади хора не желаят да работят при нас.

 

 

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?