2374

Увеличават двойно доставките на биоплодове и зеленчуци в учебните заведения

Така ще се повлияе положително на стремежа към изграждане на здравословни хранителни навици сред децата и учениците

Повече биологично произведени плодове и зеленчуци ще консумират учениците от следваща учебна година. Това предвиждат промените в Наредбата за доставки на плодове и зеленчуци и на мляко и млечни продукти в учебните заведения по схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“. Проектът за изменение е внесен в Министерски съвет от министъра на земеделието Иван Иванов. 

Целта е да се увеличи делът на местните и биологично произведени продукти в доставките на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти в детските градини и училищата в страната. По този начин ще се повлияе положително на стремежа към изграждане на здравословни хранителни навици сред децата и учениците, което е и основната цел на двете училищни схеми. 

В проекта е предложено от учебната 2022/2023 година броят на доставките на биологично произведени продукти да бъде 10-12 доставки от общо 50 за цялата учебна година и за двете групи хранителни продукти, вместо досегашните 4-6 бр. биологични доставки. Предвидено е и делът на плодовете и зеленчуците, произведени от земеделски стопани, регистрирани по Наредба №3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани, да бъде увеличен от 50 на сто на 70 на сто спрямо общия брой доставки на плодове и зеленчуци за една учебна година.  Прилагането на схемите ще бъде съфинансирано със средствата, които са заложени в бюджета на Държавен фонд „Земеделие”. 

„През последните години политиката на Европейския съюз се насочи изключително в посока намаляване на екологичния отпечатък от човешката и индустриалната дейност. В сферата на селското стопанство усилията на държавите членки се насочиха към повишаване на дела на биологичното производство, намаляване на употребата на минерални торове, препарати за растителна защита, въглеродния отпечатък от интензивното животновъдство. Тези усилия бяха рамкирани в споразумението за „Зелената сделка“ и в стратегията „От фермата до трапезата“, чиито инструменти за постигане на целите са всички механизми на Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС“, пише в мотивите за промените на наредбата министър Иванов. Мнения по проекта ще се приемат до 4.07.2022 г.  

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?