44

Септември продължава да е като май

През изтеклия период на много места в Северна България и в част от южните райони на страната (Разград - 22 l/m2, Калиакра - 28 l/m2, Сандански - 33 l/m2, Ловеч - 33 l/m2, Монтана - 41 l/m2, Враца - 45 l/m2, Пазарджик - 45 l/m2, Свищов - 47 l/m2, Плевен - 47 l/m2) паднаха значителни валежи между 20-50 l/m2, които макар и ненавременни за късните пролетни култури, подобриха условията на почвено овлажнение в обработваемия орен слой след периода на лятна суша.

През по-голямата част от следващия седемдневен период агрометеорологичните условия в страната ще се определят от неустойчиво време с чести валежи и температури около и под климатичните норми. За района на Пловдив валежи не се очакват. Дневните температури ще са в интервала 26-34 градуса, като най-топло ще е в четвъртък и петък /15 и 16 септември/. През уикенда времето ще се разхлажда, а в понеделник и вторник се очакват валежи. Тогава ще усетим есента, когато живакът ще слезе до 21 градуса през деня, а в ранните сутрешни часове до 13 градуса. 

През периода при късните хибриди царевица ще се наблюдава преход от млечна към восъчна зрелост. При среднокъсните хибриди ще преобладава техническа зрелост.

В районите с прогнозирани валежи ще бъдат ограничени възможностите за провеждане на сезонните агротехнически дейности - сеитбата на зимна рапица, извършване на предсеитбени и основни почвообработки, жътвата на встъпилите в техническа зрелост посеви със слънчоглед и царевица. Влажното време ще благоприятства развитието на патогени по трайните насаждения - късно кафяво гниене по овощните видове и сиво гниене по гроздето, предупреждават агрометеоролозите от НИМХ. Периодът е подходящ за обеззаразяване на семената от пшеница и ечемик срещу семеннопреносимите болести - снежна плесен, фузариози, твърда и праховита главня по пшеницата, ленточна болест и мрежести петна по ечемика и др.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?