Ренесанс на интегрираната растителна защита

Методът е екологична форма за борба срещу вредителите по зеленчуци, овошки и други култури

Да се възроди стар, ефективен и екологичен метод в борбата срещу неприятелите по зеленчуковите култури, апелират от Българска асоциация на производителите на оранжерийна продукция (БАПОП).

Методът, наречен  интегрирана растителна защита, се състои в прилагане на биоагенти като средство за борба с вредителите. Биоагентите са хищни, но полезни насекоми, които се хранят с различни видове инсекти, а зеленчуците се опазват от вредното им въздействие. Химични препарати се използват в краен случай.

Интегрираната растителна защита масово се е прилагала у нас преди 1990 г. не само при оранжерийното зеленчукопроизводство, но и в овощарството, цветарството и др. направления. Преди разрухата на старата земеделска система и закриването на държавното Агрохимическо обслужване във всички областни градове на страната имаше заводи за производство на биоагенти, като хищни акари, хищни дървеници и трипси, енкарзия, фитоселус, триходерма и др.  Сега същите ги внасяме, а много от фермерите ги избягват заради високите цени и предпочитат да пръскат с инсектициди.

За да събудят интереса на оранжерийните зеленчукопроизводители към интегрираната растителна защита, от БАПОП организираха еднодневен семинар. Той бе с теоретична част в Аграрния университет в Пловдив и практично занятие в оранжериен комплекс в Раковски, където се прилага интегрирана растителна защита. Проявата откри зам.-министърът на земеделието Вергиния Кръстева.

Тя обяви, че министерството не приема предложения от Европейската комисия процент за обвързано подпомагане - намаляване на 10 плюс 2%. Ние настояваме за увеличение на този процент спрямо сегашния период, т.е. да стане 18%, плюс 2% за протеинови култури, каза Кръстева. Според цитираните от нея данни общото производство на оранжерийни зеленчуци бележи ръст с 28.1% за 2018 г. спрямо предходната година, а количеството произведени оранжерийни зеленчуци през 2018 г. е в размер на 130,9 хил. тона.

Към момента общата оранжерийна площ в страната е 916 ха. Заявените площи с оранжерийно производство в кампанията по директни плащания за 2019 г. са в размер на 765 ха, а през 2015 г. те са били 588 ха.

Вергиния Кръстева коментира, че съгласно индикативната годишна програма на Програмата за развитие на селските райони през 2020 г. е предвиден прием по подмярка 4.1.2 „Инвестиции в земеделски стопанства“, по която могат да кандидатстват и оранжерийни зеленчукопроизводители. Тя напомни, че вече стартира държавната помощ за мерките срещу доматения миниращ молец, като 1 ноември е крайният срок за прием на документи. Схемата е пренотифицирана до 2022 г. и се отнася основно за оранжерийни производители.  Бюджетът по тази схема за настоящата година е половин милион лева и се предвижда средствата да бъдат изплатени до 15 декември 2019 година. Подпомагането е до 250 лв. на декар за закупуване на средства за растителна защита.  

Относно хода на дебата за бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. Кръстева поясни, че до края на годината трябва да бъдат  готови трите SWOT анализа. В началото на декември ще бъде представен този за околна среда и климат, който се изготвя от Аграрния университет. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?