4968

Проф. д-р Христо Бозуков: След 10 години в България ще гледаме тютюн само на картинка

Тютюнопроизводителите са силно притеснени за бъдещето на сектора. Сред тях упорито върви мълвата, че предстои суровият тютюн, както цигарите и тютюневите изделия, да се облага с данък. Общото мнение на бранша е, че ако се въведе акциз върху суровината, това окончателно ще съсипе бранша. За проблема се шушукаше преди дни в Института по тютюна и тютюневите изделия (ИТТИ) край Марково. Научното звено към Селскостопанска академия бе домакин на Световния ден на тютюна, който се чества на 28 октомври. Организатор на проявата бе Националната асоциация на тютюнопроизводителите НАТ 2010. 

Председателят на асоциацията Цветан Филев съобщи, че добивите от декар през сухата и пълна с климатични превратности 2024 година са много по-ниски от миналогодишните, за сметка на високото качество на тютюневата суровина. Наскоро от сектора поискаха в МЗХ да се заложи максималният бюджет, разрешен от Европейската комисия за Кампания 2024 по директни плащания за интервенция "Преходно национално доплащане за тютюн", който е в размер 70 898 348 лева. Целта е да се покритият разходите на всички 7967 регистрирани тютюнопроизводители в страната.

"В България тютюнът е най-регулираната култура и силно се надявам суровината да не се обложи с акциз. В закона има задължение всеки, който е регистриран като тютюнопроизводител, да сключи договор за изкупуване, има и постоянен надзор. Може би идеята на ЕС за налагане на акциз е да се ограничи произволното и нерегулирано производство на тютюн. Това все още е проект и се надяваме да не се приеме, но всичко зависи от нашите политици и как държавата ще защити националните интереси."  Това коментира за "Марица" проф. д-р Христо Бозуков - бивш директор на ИТТИ, на Селскостопанската академия и два пъти министър на земеделието, сега завеждащ отдел "Растителна защита" в института.

Той обаче е песимист относно бъдещето на тютюнопроизводството в България. Има лошото предчувствие, че след около 8-10 години може би ще гледаме тютюн само на картинка или в саксия. От над 40 сорта ориенталски тютюн в България в момента е останал само един, който се селектира в ИТТИ. Проф. Бозуков е на мнение, че Световната здравна организация иска тотално да заличи тютюна. „СЗО, вместо да се грижи за общественото здраве, се е фокусирала върху затриването на тютюнопроизводството, а не на тютюнопушенето. 

Там са само лекари, няма агрономи и биолози, и смятат, че като унищожат производството на тютюн, ще спрат и пушенето. Нищо подобно, виждате какво стана с марихуаната. Забраняваха я, а сега започнаха да я легализират. Ние се оказахме прави, като предупреждавахме, че тази атака срещу тютюна ще доведе до увеличаване на търсенето и пушенето на марихуана. А тя е първата стъпка към по-тежките дроги. Тютюнът не може да те накара да минеш към по-тежка дрога. Не съм любител на теориите за конспирациите, но започвам да си мисля, че световният наркокартел, финансиращ СЗО, се бори да махне тютюна, да легализира марихуаната и да отвори пътя на други дроги“, подозира проф. Бозуков.

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?