Представяме Йордан Самаров в юбилейното 20-о издание на „Фермер на Тракия“
- 14:35, 16.03.2023
- 15:25, 17.03.2023
- 2143
- 2
Тази година престижният конкурс „Фермер на Тракия“, организиран от вестник „Марица“ и „Хермес медиа“, отбелязва 20-годишен юбилей. Верни на традицията, отново представяме постиженията на изявени земеделски производители от областите Пловдив, Пазарджик и Хасково, номинирани от съответните областни дирекции.
От 30 стопани кандидати за приз, 10 достигнаха до финал. Двама от тях ще станат носители на Агрооскари в двете категории „Растениевъдство“ и „Животновъдство“.
Асовете се избират след гласуване от консултативен съвет от агроучени и агроексперти към приложение „Агро“ на в. „Марица“. Големите победители ще обявим на тържествена церемония. Тя ще състои на 23 март, от 19 ч. в хотел „Рамада Пловдив Тримонциум“.
Два дни преди това ще открием и фотоизложба, посветена на конкурса „20 г. Фермер на Тракия“. Тя ще бъде експонирана в началото на Цар Симеоновата градина, до ДНА. Пловдивчани и гости на града могат да я разгледат до 30 април 2023 г.
В рамките на седмица до церемонията, всеки ден ще представяме по един от 10-те финалисти в юбилейното 20-то издание на конкурса „Фермер на Тракия“.
Запознайте се с Йордан Самаров
Видео: Мирослав Димов
Който завърши Аграрния университет в Пловдив, има няколко пътя на кариерно развитие - да продължи с научна дейност, да работи за някого като агроном или да подхване собствен агробизнес. Магистърът по лозаро-градинарство и растителна защита Йордан Самаров от Асеновград е предпочел третия вариант. След студентската скамейка и задължителната тогава 2-годишна казарма го избират за председател на кооперацията в с. Новаково. Скоро след това започва да работи самостоятелно и за начало наема за отглеждане десетина декара винени лозя в същото село. Купува и трактор с пари назаем от сестра си.
Междувременно, заради отличния успех от следването, го канят за преподавател в Аграрния университет и агроном на лозя във Франция, но отказва и двете оферти и предпочита да остане в България. През годините увеличава декарите с лозя, като към днешна дата са 230 - част от тях са собствени, а останалите са наети от частници с дългосрочни договори. Разположени са в землищата на селата Новаково, Искра и Нови извор - от сортовете Мерло, Каберне, Мускат, Италиански ризлинг, Памид и Мавруд.
Отделно обработва и близо три хиляди декара зърнено-житни култури и царевица за зърно. Експериментално е насадил 10 декара с шипки, които отглежда по биологичен начин. До тях има и 20 декара млада градина с лешници, които тепърва встъпват в плододаване. Двата вида насаждения се поливат чрез система за капково напояване, а водата е от близкия язовир.
Всички инвестиции в мащабното стопанство на Йордан Самаров са от собствени средства и кредити. Разполага с три трактора, единият от които лозарски, както и складова база.
Агрономът-бизнесмен има желание да продължава своето развитие в областта на лозаро-винарството и да затвори цикъла на производство със собствена бутикова винарна. Иначе на този етап продава гроздето си на винзаводи, но отчита, че пазарът е труден. Иначе експериментира като любител с производство на няколко вида собствени вина. Предстои да регистрира своя марка и да стартира изграждане на избата.
Другите му смели планове са свързани не само с отглеждане на лешниците и шипките, но и с тяхната преработка, за което тепърва ще строи собствена база. Шипката може да се предлага изсушена или на люспа, а лешниците да се пакетират сурови и печени, обясни Самаров.
Дясната ръка в бизнеса е съпругата му, филолог по професия, но с ангажимент към документалната част на семейния бизнес. А дали синът им Димитър, който е ученик, ще поеме щафетата, е под въпрос. Момчето е "запалено" по компютри, а преди три години стана най-младият студент в България, след като бе приет да учи и програмиране във ВУЗ.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.