Представяме Немир Моллов в юбилейното 20-о издание на „Фермер на Тракия“
- 13:07, 17.03.2023
- 14:17, 19.03.2023
- 3549
- 0
Тази година престижният конкурс „Фермер на Тракия“, организиран от вестник „Марица“ и „Хермес медиа“, отбелязва 20-годишен юбилей. Верни на традицията, отново представяме постиженията на изявени земеделски производители от областите Пловдив, Пазарджик и Хасково, номинирани от съответните областни дирекции.
От 30 стопани кандидати за приз, 10 достигнаха до финал. Двама от тях ще станат носители на Агрооскари в двете категории „Растениевъдство“ и „Животновъдство“.
Асовете се избират след гласуване от консултативен съвет от агроучени и агроексперти към приложение „Агро“ на в. „Марица“. Големите победители ще обявим на тържествена церемония. Тя ще състои на 23 март, от 19 ч. в хотел „Рамада Пловдив Тримонциум“.
Два дни преди това ще открием и фотоизложба, посветена на конкурса „20 г. Фермер на Тракия“. Тя ще бъде експонирана в началото на Цар Симеоновата градина, до ДНА. Пловдивчани и гости на града могат да я разгледат до 30 април 2023 г.
В рамките на седмица до церемонията, всеки ден ще представяме по един от 10-те финалисти в юбилейното 20-то издание на конкурса „Фермер на Тракия“.
Запознайте се с Немир Моллов
Видео: Мирослав Димов
Снимки: Наташа Манева
Модернизацията навлиза все повече в животновъдството. Доказателство за това е новоизградената козеферма близо до село Руен, община Куклен. Тя е собственост на младия финансист от Пловдив Немир Моллов, а в бизнеса помагат основно баща му, както и няколко работници. Наскоро се включил и братовчед на младия фермер от Турция, който напуснал със семейството си южната ни съседка и трайно се установил в България.
Ако човек мине покрай дома на животните, никога няма да предположи какво е предназначението на сградата - чиста, бяла и без миризма наоколо. Вътре, в огромно хале, разделено на различни по големина помещения, се отглеждат над 400 кози от породата Саанска.
Снежнобелите животни са разделени в боксове по възрасти, като е предвидена и стая за новородени.
За оптимален комфорт през лятото на животните се пуска вентилатор. Менюто на животните е разработено по специална рецепта от испански професор и се подава механизирано. Автоматизирано е и доенето, което се извършва два пъти на ден. Засега суровото мляко се предава на мандри, но бъдещите планове на Немир включват затваряне на цикъла на производство със собствена мандра.
За да има мляко целогодишно, козите се заплождат на етапи. Саанските кози са едни от най-едрите. Средната маса на майките е 50-60 кг, на пръчовете 80-100 кг. Плодовитостта е 180-250%. Средната млечност за лактационния период е 270-280 дни, а добивът мляко 700-800 кг. Маслеността на млякото е 3,8-4,0%.
За двегодишната история на фермата Немир Моллов има спечелени два проекта по Програмата за развитие на селските райони. Единият е по подмярка 6.1. "Стартова помощ за млади земеделски стопани", по който е построена фермата. Вторият проект е по Подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства”. Той се реализира съвместно с Местната инициативна група МИГ-Асеновград.
Общата му стойност е 97 701 лева, а безвъзмездната финансова помощ 48 850 лева. Благодарение на средствата се изгражда контролно-пропускателен пункт, дезинфекционна яма, торова площадка и трупосъбирателен пункт към обект. Очаквам с инвестицията да се повиши икономическата стойност на стопанство ни, включително и в опазване на околната среда. Ще се модернизира физическият капитал, ще се въведат нови технологии, ще се повиши производителността на труда, качеството на продукцията и добавената стойност, убеден е младият фермер.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.