71

Представяме Елена Георгиева - единствената номинирана дама в юбилейното 20-о издание на „Фермер на Тракия“

Тази година престижният конкурс „Фермер на Тракия“, организиран от вестник „Марица“ и „Хермес медиа“, отбелязва 20-годишен юбилей. Верни на традицията, отново представяме постиженията на изявени земеделски производители от областите Пловдив, Пазарджик и Хасково, номинирани от съответните областни дирекции.

От 30 стопани кандидати за приз, 10 достигнаха до финал. Двама от тях ще станат носители на Агрооскари в двете категории „Растениевъдство“ и „Животновъдство“.

Асовете се избират след гласуване от консултативен съвет от агроучени и агроексперти към приложение „Агро“ на в. „Марица“. Големите победители ще обявим на тържествена церемония. Тя ще състои на 23 март, от 19 ч. в хотел „Рамада Пловдив Тримонциум“.

Два дни преди това ще открием и фотоизложба, посветена на конкурса „20 г. Фермер на Тракия“. Тя ще бъде експонирана в началото на Цар Симеоновата градина, до ДНА. Пловдивчани и гости на града могат да я разгледат до 30 април 2023 г.

В рамките на седмица до церемонията, всеки ден ще представяме по един от 10-те финалисти в юбилейното 20-то издание на конкурса „Фермер на Тракия“.

Запознайте се с Елена Георгиева

Видео: Мирослав Димов

Любимец отдавна е провъзгласен за българската столица на бостаните и оранжериите със зеленчуци. С тяхното производство се занимават поколения местни жители. Сред тях е Елена Георгиева, потомствен фермер - трето поколение. Вече 30 години тя и семейството й отглеждат домати, дини и пъпеши.

Фамилното стопанство е разположено по поречието на река Марица. Дамата е сред първите земеделски производители в региона със спечелен проект по мярка 141 „Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране“ от Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г.

Доматите  се отглеждат в оранжерия от 1 декар

Към днешна дата откритите площи, на които се сеят пъпеши и дини, е 40 декара, а доматите  се отглеждат в оранжерия от 1 декар. На година вадят една или две реколти. Първата реколта домати за тази година очакват около 1 юни. Фамилията е известна в региона като производител на висококачествена продукция. През годините е изградила партньорски взаимоотношения с 2-3 търговски обекта, където се пласира стоката.

Елена Георгиева създава продукция чрез специфично присаждане

Тайната на качествената продукция на Елена е в специфичното присаждане, което тя умело прави с цел получаване на по-здрави растения. Тъй като почвата в района няма плодородието на Добруджа и добивите са по-ниски, тук от много години хората са открили начин как да подобряват реколтата - като присаждат диня върху тиква. Тиквата има по- стабилна и устойчива коренова система, обяснява Елена, която дневно може да присади до 800 растения. Това е  трудоемка процедура, тъй като върху младо растение от тиква се присажда кълн от диня.

Разсад диня

Елена, както и другите производители от региона, са изключително благодарни за изградената наскоро противоградна площадка край Любимец. През годините сме имали много щети заради градушките. Ситуацията се промени в наша полза, след като заработи площадката, а ние се чувстваме по-защитени, допълва дамата.

Резултатът от трудоемкото присаждане

Заради високите цени на горивата  и торовете, тази година семейството ще намали обработваемите площи. Сериозен проблем е и липсата на работна ръка, която се наема сезонно. Елена Георгиева е категорична, че въпреки трудностите няма да се откажат от агробизнеса, защото той е техният поминък. „А и българското трябва да се запази, защото вкусът на зеленчуците и плодовете ни е неповторим. По вкусови качества нашите дини и пъпеши нямат конкуренция, убедена е дамата. Тя апелира наистина да се търси вкусът на баба, истинското, традиционното, здравословното, а не да се избира евтиното. Оптимист е, че българинът все пак ще избира родното производство. И тайно се надява един ден децата й да поемат щафетата в бизнеса.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?