Представяме Алексей Бонев в юбилейното 20-о издание на „Фермер на Тракия“
- 10:20, 15.03.2023
- 15:28, 17.03.2023
- 2408
- 0
Тази година престижният конкурс „Фермер на Тракия“, организиран от вестник „Марица“ и „Хермес медиа“, отбелязва 20-годишен юбилей. Верни на традицията, отново представяме постиженията на изявени земеделски производители от областите Пловдив, Пазарджик и Хасково, номинирани от съответните областни дирекции.
От 30 стопани кандидати за приз, 10 достигнаха до финал. Двама от тях ще станат носители на Агрооскари в двете категории „Растениевъдство“ и „Животновъдство“.
Асовете се избират след гласуване от консултативен съвет от агроучени и агроексперти към приложение „Агро“ на в. „Марица“. Големите победители ще обявим на тържествена церемония. Тя ще състои на 23 март, от 19 ч. в хотел „Рамада Пловдив Тримонциум“.
Два дни преди това ще открием и фотоизложба, посветена на конкурса „20 г. Фермер на Тракия“. Тя ще бъде експонирана в началото на Цар Симеоновата градина, до ДНА. Пловдивчани и гости на града могат да я разгледат до 30 април 2023 г.
В рамките на седмица до церемонията, всеки ден ще представяме по един от 10-те финалисти в юбилейното 20-то издание на конкурса „Фермер на Тракия“.
Запознайте се с Алексей Бонев
Видео: Мирослав Димов
Алексей Бонев е земеделски производител от село Крали Марко, област Пазарджик, който успешно носи две дини под една мишница. Основният му бизнес е в сферата на растениевъдството, но има опит и умения и в рибовъдството. През далечната 1997 г. наема рибарника от бившето ТКЗС в родното си село и десетина години се занимава основно с развъждане и отглеждане на шарани. После решава да се ориентира и към оризопроизводство. През 2007 г. стартира с 400 декара ориз, харесва му и през годините постепенно ги увеличава. Член е на Българска оризова асоциация и на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Към днешна дата обработва 3000 декара - собствени и арендувани. Върху 50% от земите сее различни сортове ориз, а на останалите - слънчоглед, царевица и житни култури.
През всички години на активна земеделска дейност Алексей Бонев се е стремил да се усъвършенства и развива със собствени средства, като не е разчитал на европейски програми. Успял е да закупи полуразрушена база в бившия стопански двор, която реставрира и превръща във функционална складова база за сушене и съхраняване на ориз, изградена от метални конструкции. Заделял е част от печалбата и е инвестирал в техника.
Машиннотракторният му парк включва няколко трактора, челен товарач, брани, култиватори, самоходна пръскачка и необходимия към тях инвентар.
Плътно до него в бизнеса са съпругата и дъщеря му, които имат ангажимент със счетоводството на фирмата, сключване на арендните договори и плащането на рентите на близо 140 души. Хората в селото го хвалят, че е работлив, коректен и съвестен арендатор и добър инвеститор, което потвърди и кметът Мария Апостолова.
Алексей Бонев е изградил лоялни партньорски взаимоотношения с редица доставчици и търговци и казва, че няма проблем с реализацията на продукцията. Реколтата от житните култури продава в България, а за ориза е намерил пазарна ниша в Турция. По Никулден успява да продаде и шараните, които отглежда в рибарник с капацитет 15 тона годишно производство. За съоръжението има сключен концесионен договор с Община Пазарджик.
Наред с агробизнеса Алексей Бонев намира време и за културна дейност. Той е дългогодишен секретар на читалище "Просвета" в Крали Марко.
Бъдещите му професионални планове включват постепенно въвеждане на дигитализация в земеделската дейност. На първо време ще закупи дрон, с който ще провежда растителнозащитните практики в оризищата. За помощ в управлението на умната машина ще разчита на дъщеря си и на зет си - IT специалист.
„Бъдещето на земеделието е в дигитализацията. Пръскайки с дрон, ще предпазваме растенията от влизането на машина, която ги затормозява, а и разходите ще се намалят“, убеден е фермерът. Той се надява един ден да предаде щафетата на дъщеря си и семейството ѝ, както и на сина си, който е на 8 години.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.